Decorative Arts Auction

Auction CurrencySEK Auction LocationSweden

MISCELLANEOUS 2351 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
KANDELABER, MÄSSING, 3 LJUSARMAR, DEKOR AV BLAD, SÄDESAX OCH VINDRUVOR, FRANKRIKE 1800-TAL, H45

MISCELLANEOUS 2352 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
SKRIVBORDSGARNITYR, MÄSSING, 2 LJUSSTAKAR, BLÄCKHORN, BLÄCKHORN MED BLÅ EMALJ, C. 1900, LJUSSTAKAR H21

PEWTER353 - PEWTER
Auktionskammaren.se
FAT, OVALT, JUGENDDEKOR AV FISKAR, KRABBOR OCH NÄCKROSOR I RELIEF, KAYSER ZINN, TYSKLAND, C. 1900, D27, L54

PEWTER354 - PEWTER
Auktionskammaren.se
GRÖTSKÅL, ERIC WIKGREN, NYKÖPING 1837, H18, D24 (LOCKKNOPP SNED)

PEWTER355 - PEWTER
Auktionskammaren.se
FAT, DJUPT, LARS (II) LUNDWALL, JÖNKÖPING 1769, D36 (LAGNINGAR)

PEWTER356 - PEWTER
Auktionskammaren.se

PEWTER357 - PEWTER
Auktionskammaren.se
STOP, KONISKT, SVÄNGD HÄNKEL, MEDALJONG AV KARL XIV PÅ LOCKET, OTYDLIGA SVENSKA STÄMPLAR, TIDIGT 1800-TAL, H20

PEWTER358 - PEWTER
Auktionskammaren.se

PEWTER359 - PEWTER
Auktionskammaren.se
OLJELAMPA, MED FOT, OLJEHUS I GLAS, SIGN. AO PRINCE IN GUTEN, TYSKLAND, TIDIGT 1800-TAL, H37

PEWTER360 - PEWTER
Auktionskammaren.se
OLJELAMPA, RUND FOT OCH STAM, GENOMBRUTET HANDTAG, UTSVÄNGT OLJEHUS, SIGN. ALBERTINI ST WENDEL, MELLANEUROPA 1800-TALETS MITT, H26

PEWTER361 - PEWTER
Auktionskammaren.se
1 PAR LJUSSTAKAR, RUND FOT, BALUSTERFORMAD STAM, MÄRKT MED SVEA SKÖLD, GUSTAVIANSKA, TIDIGT 1800-TAL, H13

ORIENTAL WORKS OF ART 2362 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se

ORIENTAL WORKS OF ART 2363 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
VAS, REKTANGULÄR, UTSVÄNGD FORM, DEKOR AV KRIGARE I FAMILLE VERTEFÄRGER, KANTON, KINA C. 1900, H45

ORIENTAL WORKS OF ART 2364 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
BOJAN, FAMILLE ROSE, KINA 1700-TAL, H25 (MONTERAD SOM BORDSLAMPA PÅ TRÄSOCKEL)

ORIENTAL WORKS OF ART 2365 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
STEKFAT, OVALT, DEKOR I GULD OCH SEPIA AV GUSTAVIANSKA SLINGOR, MITTMEDALJONG MED MAN I HÄST OCH VAGN FRAMFÖR STAD, KINA, 1700-TAL, B40, D34

ORIENTAL WORKS OF ART 2366 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
VAS, BUKIG, HÄNKLAR I FORM AV ELEFANTER, GRÖN CELADONGLASYR MED BLOMDEKOR, KINA 17/1800-TAL, H39

ORIENTAL WORKS OF ART 2367 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
1 PAR VASER, TRUMPETFORMADE, FAMILLE ROSE, KINA, 1700-TAL, H23 (MONTERADE SOM BORDSLAMPOR, EN MED KANTLAGNING)

ORIENTAL WORKS OF ART 2368 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
VAS, BRONS, BALUSTERFORMAD, FLAT FORM, RAKA HÄNKLAR, RELIEFDEKOR, KINA, ANTIK, H28

ORIENTAL WORKS OF ART 2369 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
FIGURIN, SITTANDE LEJON, LERGODS, BRUNLASERAD, PÅ TRÄSOCKEL, ANTIK, H22 (EN FOT GIPSLAGAD)

ORIENTAL WORKS OF ART 2370 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
FIGURIN, BRONS, SITTANDE MANSFIGUR, KINA, ANTIK, H20

ORIENTAL WORKS OF ART 2371 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se

ORIENTAL WORKS OF ART 2372 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
STATYETT, STEN, SITTANDE KINESIK GUDON, ANTIK, H20

ORIENTAL WORKS OF ART 2373 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
TEKANNA, RAK PIP, FLÄTAT HANDTAG, POLYKROM FÅGEL- OCH BLOMSTERDEKOR, KANTON, KINA, 1800-TALETS MITT, H11

ORIENTAL WORKS OF ART 2374 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
FIGURIN, ELFENBEN, MAN STÅENDE PÅ KLIPPA MED FÅGELBUR, SIGN. 1800-TALETS SENARE DEL, H9

ORIENTAL WORKS OF ART 2375 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
FIGURIN, ELFENBEN, MAN MED APA, JAPAN, 1800-TALETS SENARE DEL, H9 (STAV MED SKADA)

ORIENTAL WORKS OF ART 2376 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
FAT, VÅGIG KANT, DEKOR I BLÅTT OCH JÄRNRÖTT AV BLOMMOTIV, IMARI, JAPAN, 1800-TAL, D30

ORIENTAL WORKS OF ART 2377 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
BRICKA, VÅGIG TRIANGULÄR FORM, POLYKROM FIGUR OCH FÅGELDEKOR, KANTON, KINA, 1800-TAL, B27, D27

ORIENTAL WORKS OF ART 2378 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
SNUSFLASKA, TURKOS STEN, PÅ TRÄSOCKEL, SKUREN DEKOR AV GRODA I BLADVERK, 18/1900-TAL, H7

ORIENTAL WORKS OF ART 2379 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
2 SNUSFLASKOR, EN GRÖN STEN, EN BLÅ STEN, SKUREN RELIEFDEKOR, TRÄSOCKLAR, KINA, 18/1900-TAL, H7+8

ORIENTAL WORKS OF ART 2380 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
2 SNUSFLASKOR, BLÅ OCH LILA STEN SKUREN, RELIEFDEKOR, TRÄSOCKLAR, KINA, 18/1900-TAL, H8+9

ORIENTAL WORKS OF ART 2381 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
2 SNUSFLASKOR, EN BRUNMELERAD STEN, EN BLÅ STEN, SKUREN RELIEFDEKOR, TRÄSOCKLAR, KINA, 18/1900-TAL, H7+8

ORIENTAL WORKS OF ART 2382 - ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
3 FIGURGRUPPER, SKUREN SOAPSTONE, DEKOR AV GENOMBRUTEN LÖKVÄXT VID URNOR, C. 1900, H5+6, L11+25 (3)

JEWELLERY 2383 - JEWELLERY 2
Auktionskammaren.se
BROSCH, GULD, RIK ORNAMENTIK, INFATTAD PIETRA DURA, ITALIEN C. 1900

JEWELLERY 2384 - JEWELLERY 2
Auktionskammaren.se
BROSCH, PLATINA, BRILJANTER CA 3 CT SAMT TRAPPSTEGSSLIPADE SAFIRER CA 2 CT, L6,5

JEWELLERY 2385 - JEWELLERY 2
Auktionskammaren.se
ARMRING, 18K VITGULD, BRILJANTER 0,40 CT

JEWELLERY 2386 - JEWELLERY 2
Auktionskammaren.se
HALSCOLLIER 18K (37 G)

JEWELLERY 2387 - JEWELLERY 2
Auktionskammaren.se
SMYCKEGARNITYR 14K, BROSCH SAMT 1 PAR ÖRHÄNGEN, DEKOR AV LÖV OCH STAVAR, INFATTADE ODLADE PÄRLOR SAMT GRÖN JADE (41,3 G)

JEWELLERY 2388 - JEWELLERY 2
Auktionskammaren.se
RING, PLATINA, TRAPPSTEGSSLIPAD SMARAGD 1,70 CT SAMT BRILJANTER 0,70 CT

JEWELLERY 2389 - JEWELLERY 2
Auktionskammaren.se
HÄNGE 18K, TRAPPSTEGSLIPAD SMARAGD 1,7 CT SAMT BRILJANTER 0,56 CT, SMYCKEKEDJA MEDFÖLJER

JEWELLERY 2390 - JEWELLERY 2
Auktionskammaren.se
ARMBAND 18K, BISMARCKLÄNK (25G)

JEWELLERY 2391 - JEWELLERY 2
Auktionskammaren.se
ARMRING, 14K MED INFÄLLDA GRÖNA STENAR (28,6 G)

JEWELLERY 2392 - JEWELLERY 2
Auktionskammaren.se
HALSCOLLIER, FÖRGYLLD METALL, FASETTSLIPADE GRANATER C. 1900

JEWELLERY 2393 - JEWELLERY 2
Auktionskammaren.se
SMYCKEGARNITYR, FÖRGYLLD METALL, FASETTSLIPADE GRANATER, HALSCOLLIER, BROSCH, RING SAMT I PAR ÖRHÄNGEN (5)

JEWELLERY 2394 - JEWELLERY 2
Auktionskammaren.se
HALSCOLLIER, FÖRGYLLD METALL, FASETTSLIPADE GRANATER, RING 18K, FASETTSLIPADE GRANATER (2)

JEWELLERY 2395 - JEWELLERY 2
Auktionskammaren.se
GULDMYNT, ENGLAND 1957, GULDMYNT 20 MARK, TYSKLAND 1874 (16 G)

JEWELLERY 2396 - JEWELLERY 2
Auktionskammaren.se
MEDALJ, GULD, ÖSTERRIKE, FRAU JOSEF 1915, ETUI MEDFÖLJER (14G)

JEWELLERY 2397 - JEWELLERY 2
Auktionskammaren.se
GULDMYNT, PORTUGAL, LUDVIG I, 1889, 10 000 REIS, INFATTAT I HÄNGE 18K (26 G)

JEWELLERY 2398 - JEWELLERY 2
Auktionskammaren.se
MEDALJ, GULD 980/1000, DUKAT, FÖRESTÄLLANDE NEFERITE, ETUI MEDFÖLJER (17.5 G)

SILVER 3399 - SILVER 3
Auktionskammaren.se
BÄGARE, UTSVÄNGD FORM, GODRONNERAD FOT, DEKOR AV VAPENSKÖLD, JEREMIA WALLBOM, UDDEVALLA 1787, H17

SILVER 3400 - SILVER 3
Auktionskammaren.se
IKON MED SILVERIZZA, JESUS HÅLLANDE BIBEL, RYSSLAND, 18/1900-TAL, H22, B18