Decorative Arts Auction

Auction CurrencySEK Auction LocationSweden

SILVER 1151 - SILVER 1
Auktionskammaren.se
STOP, RUND FOT, LIV MED DRIVEN DEKOR, SVÄNGD HÄNKEL, ENGLAND, EXETER 1768, H12

SILVER 1152 - SILVER 1
Auktionskammaren.se
KALK, RUND FOT, UPPSVÄNGD KUPPA, DRIVEN DEKOR AV FÅGLAR OCH ROCAILLER, LONDON 1813, H15

SILVER 1153 - SILVER 1
Auktionskammaren.se
2 BORDSSTRÖARE, I FORM AV DRONT OCH PELIKAN, NERESHEIMER TYSKLAND C. 1900, H12

SILVER 1154 - SILVER 1
Auktionskammaren.se
BARNMATARE, OVAL, LONDON 1809 ? L14

SILVER 1155 - SILVER 1
Auktionskammaren.se

SILVER 1156 - SILVER 1
Auktionskammaren.se
MOCCASERVIS, KANNA, SOCKERSKÅL, GRÄDDKANNA OCH BRICKA, INVÄNDIGT FÖRGYLLD, ROKOKOSTIL, GEWE MALMÖ, 1954

SILVER 1157 - SILVER 1
Auktionskammaren.se
SKÅL, KELTISK TYP, DEKOR AV RÄNDER, PÄRLSTAV OCH RUNDLINGAR, HANDTAG I FORM AV FABELDJUR, CHESTER, ENGLAND C. 1900, H14, D11

SILVER 1158 - SILVER 1
Auktionskammaren.se
GRÄDDKANNA, OVAL SVÄNGD FORM, DRIVEN DEKOR AV ROCAILLER, UPPSVÄNGD HÄNKEL, LONDON 1836, H11, L15

SILVER 1159 - SILVER 1
Auktionskammaren.se
SOPPSLEV, SVARVAT TRÄHANDTAG MED BENKNOPP, PER GUSTAF STRÖMBERG, LINKÖPING 1800-1829, L40

SILVER 1160 - SILVER 1
Auktionskammaren.se

ORIENTAL WORKS OF ART I161 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
TEKANNA, UPPSVÄNGD PIP, HANDTAG I METALL MED FLÄTAT TYG, POLYKROM DEKOR AV FÅGLAR, BLOMMOR OCH FIGURER, KANTON, KINA, 1800-TAL, H16

ORIENTAL WORKS OF ART I162 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se

ORIENTAL WORKS OF ART I163 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
VAS MED LOCK, LÖKFORMAD, BLÅVIT UNDERGLASYRDEKOR AV BLOMMOR OCH FIGURER, KINA 1800-TAL, H39

ORIENTAL WORKS OF ART I164 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
FIGUR, ELFENBEN, MAN MED BLOMSTERKORG PÅ RYGGEN, JAPAN C. 1900, H11 (STAV MED SKADOR)

ORIENTAL WORKS OF ART  I165 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
FIGUR, ELFENBEN, MAN STÅENDE PÅ STUBBE, JAPAN 1800-TALETS SENARE DEL, H8

ORIENTAL WORKS OF ART I166 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
TALLRIK, POLYKROM DEKOR AV PIONER, FAMILLE ROSE, KINA 1700-TAL

ORIENTAL WORKS OF ART  I167 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
1 PAR ASSIETTER, POLYKROM DEKOR AV PIONER, FAMILLE ROSE, KINA 1700-TAL, D16

ORIENTAL WORKS OF ART I168 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
LOCKURNA, BALUSTERFORMAD, BLÅVIT UNDERGLASYRDEKOR AV BLOMMOR OCH BLAD, MING, KINA, 1600-TAL, H14

ORIENTAL WORKS OF ART  I169 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
LOCKURNA, BALUSTERFORMAD, BLÅVIT UNDERGLASYRDEKOR AV BLOMMOR OCH BLAD, MING, KINA 1600-TAL, H13

ORIENTAL WORKS OF ART I170 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
STATYETT, BRONS, SITTANDE GUDON, ANTIK, HÖG ÅLDER, H22

ORIENTAL WORKS OF ART  I171 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
STATYETT, BRONS, SITTANDE GUDON, ANTIK, H21

ORIENTAL WORKS OF ART  I172 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
2 FIGURGRUPPER, SOAPSTONE, SKUREN DEKOR AV APOR I GENOMBRUTET GRENVERK, C. 1900, H12-13, B22-29 (2)

ORIENTAL WORKS OF ART I173 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
1 PAR MINIATYRKRUKOR, POLYKROM EMALJDEKOR, KANTON, KINA C. 1900, H4, D6

ORIENTAL WORKS OF ART I174 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
VAS, BLÅVIT UNDERGLASYRDEKOR AV BRÄDSPELANDE FIGURER OCH SKRIVTECKEN, KINA 1800-TAL, H36

ORIENTAL WORKS OF ART I175 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
1 PAR VASER, BRONS, BUKIG FORM, DEKOR AV GODRONNERINGAR, I BOTTEN DRAKDEKOR, SIGILLMÄRKE, KINA 17/1800-TAL, H12

ORIENTAL WORKS OF ART I176 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
TAKRYTTARE I FORM AV FISK, POLYKROMT BEMÅLAT LERGODS, KINA 17/1800-TAL, H24 (LAGNINGAR)

ORIENTAL WORKS OF ART I177 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
SKÅLFAT, DEKOR AV URNA OCH PIONER, FAMILLE ROSE, KINA 1700-TAL, D27

ORIENTAL WORKS OF ART I178 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
2 FAT, DEKOR AV BLOMMOR I BLÅTT OCH JÄRNRÖTT, IMARI, JAPAN 1800-TAL, D21+30 (2)

ORIENTAL WORKS OF ART I179 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
3 VASER MED HÄNKLAR, POLYKROMT BLOMSTERMÅLERI I JUGEND, NORITAKE, JAPAN C. 1900, H22,17 (3)

ORIENTAL WORKS OF ART I180 - ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
VAS, RUND BUKIG FORM, DEKOR I BLÅTT OCH JÄRNRÖTT AV BLOMMOR OCH FÅGLAR, IMARI, JAPAN 1800-TAL, H22

MISCELLANEOUS 1181 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
BOK, SIGURD ERIXON, FOLKLIG MÖBELKULTUR I SVENSKA BYGDER, HALVFRANSKT BAND, TRYCKÅR 1938

MISCELLANEOUS 1182 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
HANTVERKETS BOK, TEXTIL, BAND 1 OCH 2, HALVFRANSKA, TEXTILHISTORIA I BILD, KLOTBAND (3)

MISCELLANEOUS 1183 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
BIBEL, TRYCKT I NÜRNBERG 1747, VACKERT PERGAMOIDBUNDEN

MISCELLANEOUS 1184 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
BOK, GERDA BOETHIUS, ZORN, KLOTBAND, NR 581 AV 2000, TRYCKÅR 1949

MISCELLANEOUS 1185 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se

MISCELLANEOUS 1186 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
FAT, MÄSSING, DJUPT, DRIVEN BLADDEKOR I BOTTEN, BAROCK 1700-TAL, D33

MISCELLANEOUS 1187 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
SKRIVMASKIN PÅ TRÄPLATTA, PLÅTFODRAL, "G & K" TYSKLAND, TIDIGT 1900-TAL

MISCELLANEOUS 1188 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
1 PAR LJUSSTAKAR, GJUTEN MÄSSING, STÄMPLAD W WIKLUND, STOCKHOLM, DEKOR AV ÄNGLAHUVUDEN, NYROKOKO, 1800-TALETS SENARE DEL, H17

MISCELLANEOUS 1189 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se

MISCELLANEOUS 1190 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se

MISCELLANEOUS 1191 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
SKRIN, VALNÖT, REKTANGULÄRT, LÖNNFACK, BANDINTARSIA, NYCKELBESLAG I SILVER, EMPIR TIDIGT 1800-TAL

MISCELLANEOUS 1192 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
BURK, OPALINGLAS, MÅLAD DEKOR, STÄLL I FORM AV BORDSKANON, MÄSSING OCH OPALINGLAS, H10 (2)

MISCELLANEOUS 1193 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
1 PAR COASTERS, RUND SLÄT MODELL, PLÄTER, ENGLAND, C. 1900, D15

MISCELLANEOUS 1194 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
3 NIPPARASKAR, MÄSSING OCH SLIPAT GLAS, C. 1900, H5,5,6 (3)

MISCELLANEOUS 1195 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
3 KLOCKSTÄLL, MÄSSING OCH SLIPAT GLAS, C. 1900, H8,9,10 (3)

MISCELLANEOUS 1196 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
1 PAR LJUSSTAKAR, ITALIENSK ALTARMODELL, BAROCKSTIL, C. 1900, H19 (2)

MISCELLANEOUS 1197 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
KLOCKSTÄLL, MÄSSING, DEKOR AV SJÖGUD, KLOCKSTÄLL, ALABASTER MED GLASHUV, H17, 15 (2)

MISCELLANEOUS 1198 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
BRICKA, MÄSSING, REKTANGULÄR, HANDTAG MED DRIVEN BLADDEKOR, SIGN. AW BORGH, JÖNKÖPING, D40, L66

MISCELLANEOUS 1199 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
2 ASKAR, LACK, RUNDA, MÅLAD TRÄD RESP STJÄRNDEKOR, EMPIR TIDIGT 1800-TAL, D9+8

MISCELLANEOUS 1200 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
MINIATYR, OKÄND KONSTNÄR, MANSPORTRÄTT, BRUN ORIGINALRAM, EMPIR, TIDIGT 1800-TAL, 8X8