Decorative Arts Auction

Auction CurrencySEK Auction LocationSweden

CHANDELIERS & LAMPS51 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
LJUSKRONA FÖR 18 LJUS, FÖRGYLLD STOMME, KORGBOTTEN, 6 SVÄNGDA LJUSARMAR MED DUBBLA LJUSHÅLLARE, LOUIS XVI-STIL, C. 1900, H90, D67

CHANDELIERS & LAMPS52 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
LJUSKRONA FÖR 12 LJUS, 2 PLAN, ERIK HÖGLUND, SMIDE OCH BRUNT GLAS, PRISMOR I KLARGLAS MED INPRESSAD FIGURDEKOR, H90, D55

CHANDELIERS & LAMPS53 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
LJUSKRONA, GUSTAVIANSK STIL, 6 LJUSARMAR I MÄSSING, PIGGBOTTEN, C. 1930, H78, D30

CHANDELIERS & LAMPS54 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
LJUSKRONA, RUND UNDERDEL MED 4 ETAGE, SLIPADE PRISMOR, TOPP MED BLOMFORMAD HÅLLARE, OSCARIANSK, C. 1900, H78, D36

CHANDELIERS & LAMPS55 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
LJUSKRONA, 4 ETAGE MED SLIPADE PRISMOR, TOPP MED BLOMFORMAD HÅLLARE, OSCARIANSK, C. 1900, H75, D30

CHANDELIERS & LAMPS56 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
LJUSKRONA, 6 LJUSARMAR, DROPPFORMADE OLIKFÄRGADE PRISMOR, BAROCKSTIL, 1920-TAL, H70, D45

CHANDELIERS & LAMPS57 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
LJUSKRONA, 6 LJUSARMAR, DROPPFORMADE PRISMOR, BAROCKSTIL, C. 1920, H80, D45

CHANDELIERS & LAMPS58 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
LJUSLYKTA, FÖRGYLLD MÄSSING, GLASADE SIDOR, 3 LJUSHÅLLARE, UPPSVÄNGT KRÖN, C. 1900, H37, D42

CHANDELIERS & LAMPS59 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
LJUSLYKTA, STOMME I MÄSSING, GLASADE SIDOR, 3 LJUSHÅLLARE, ROKOKOSTIL, C. 1920, H55, D35

CHANDELIERS & LAMPS60 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
HÄNGFOTOGENLAMPA, NYROKOKOSTIL, 6 BRONSERADE LJUSARMAR MED PRISMOR, FOTOGENHUS I BLÅ MAJOLIKA, FROSTAD KUPA MED RELIEFDEKOR, H100, D57

CHANDELIERS & LAMPS61 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
LJUSKRONA, MÄSSING, BAROCKSTIL, 6 SVÄNGDA LJUSARMAR, RUND STAM, REFLEKTORER, KRONFORMAD HÅLLARE, H50, D47

CHANDELIERS & LAMPS62 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
LJUSKRONA, MÄSSING, PRISMOR, 6 SVÄNGDA LJUSARMAR, DEKOR AV BLAD OCH ROCAILLER, NYROKOKO C. 1880, H57, D45 (SENARE ELEKTRIFIERAD)

CHANDELIERS & LAMPS63 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
MÅNSKENSAMPEL, MÄSSINGSMONTAGE, FROSTAD KUPA MED DEKOR AV GIRLANDER, H40, D20

CHANDELIERS & LAMPS64 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
LJUSKRONA, 5 SVÄNGDA LJUSARMAR, BÖHMISKT GLAS I VITT OCH RÖTT, MÅLADE BLOMMOR, H63, D55

CHANDELIERS & LAMPS65 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
AMPEL, ALABASTER, BRUNTONAD, TIDIGT 1900-TAL, D40

CHANDELIERS & LAMPS66 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
GOLVFOTOGENLAMPA, BRONSERAT GJUTGODS, DEKOR AV ARABESKER, ORIGINALKUPA MED POLYKROM DEKOR AV BLOMMOR OCH FÅGLAR, H153 (SENARE ELEKTRIFIERAD)

CHANDELIERS & LAMPS67 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se

CHANDELIERS & LAMPS68 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
BORDSFOTOGENLAMPA, GENOMBRUTEN METALLFOT, BALUSTERFORMAD KROPP, GULT PORSLIN, DEKOR AV HUS OCH ROCAILLER, FOTOGENHUS I METALL, TULPANFORMAD OPALINKUPA

CHANDELIERS & LAMPS69 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
FOTOGENLAMPA, MAJOLIKA, POLYKROM BEMÅLNING, POLYKROMT BEMÅLAD KUPA, 1800-TALETS SENARE DEL (SPRICKA I KUPAN, SENARE ELEKTRIFIERAD), H62

CHANDELIERS & LAMPS70 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
BORDSLAMPA, HEXAGONAL, BRUNPATINERAD PLÅT MED INFÄLLDA GLASBITAR, FIGURDEKOR I RELIEF, ERIK HÖGLUND, BODA, H23

CHANDELIERS & LAMPS71 - CHANDELIERS & LAMPS
Auktionskammaren.se
1 PAR BORDSLAMPOR, ROKOKOKLÄDDA PORSLINSFIGURER, POLYKROMT BLOMSTERMÅLERI, 1800-TALETS SLUT, H36

MIRRORS72 - MIRRORS
Auktionskammaren.se
BORDSLAMPA, LAMPFOT MED ROKOKOKLÄTT PAR I POLYKROMA FÄRGER, LÖSA STRÖBLOMMOR, SITZENDORF, H50, VECKAD SKÄRM MEDFÖLJER

MIRRORS73 - MIRRORS
Auktionskammaren.se
SPEGEL, OVAL, BRONSERAD, DEKOR AV STAVAR, UPPSVÄNGT ÖVERSTYCKE MED DEKOR AV ELDSFLAMMOR OCH FÅGLAR, NYROKOKO 1880-TAL, H97, B108

MIRRORS74 - MIRRORS
Auktionskammaren.se

MIRRORS75 - MIRRORS
Auktionskammaren.se
1 PAR SPEGLAR, FÖRGYLLD PASTELLAGE, REKTANGULÄRA, GENOMBRUTEN KANTDEKOR I FORM AV BLAD, SLIPADE GLAS, ITALIEN, C. 1900, H36, B24

MIRRORS76 - MIRRORS
Auktionskammaren.se

MIRRORS77 - MIRRORS
Auktionskammaren.se
SPEGEL, REKTANGULÄR, GRÖNMÅLAD, SKUREN DEKOR AV PALMETTER OCH URNA, SENGUSTAVIANSK, TIDIGT 1800-TAL, H72, B42

MIRRORS78 - MIRRORS
Auktionskammaren.se
SPEGEL, BRONSERAD, OKTAGONAL FORM, BLADDEKOR, EMPIR, TIDIGT 1800-TAL, H46, B59

MIRRORS79 - MIRRORS
Auktionskammaren.se
BORDSSPEGEL, UTFÄLLBAR, BAMBUIMITERAT TRÄ, DEKOR AV KINESERIER, C. 1900, H35, B33

MIRRORS80 - MIRRORS
Auktionskammaren.se
SPEGEL, VALNÖT, RIKT SKUREN BLOMDEKOR, GENOMBRUTET KRÖN, C. 1880, H107, B77

MIRRORS81 - MIRRORS
Auktionskammaren.se

MIRRORS82 - MIRRORS
Auktionskammaren.se

CARPETS & TEXTILES83 - CARPETS & TEXTILES
Auktionskammaren.se
DUK, MOTIV AV TRÄD PÅ BRUN BOTTEN, AB MMF, SIGN. 40X45

CARPETS & TEXTILES84 - CARPETS & TEXTILES
Auktionskammaren.se
DUK, GEOMETRISKA FIGURER PÅ RÖD BOTTEN, AB MMF, SIGN. 31X31

CARPETS & TEXTILES85 - CARPETS & TEXTILES
Auktionskammaren.se
DUK, DEKOR AV ROMBER PÅ GRÖN BOTTEN, AB MMF, SIGN. 32X35

CARPETS & TEXTILES86 - CARPETS & TEXTILES
Auktionskammaren.se
DUK, DEKOR AV RUTOR I RÖTT OCH BLÅTT, AB MMF, SIGN. 40X42

CARPETS & TEXTILES87 - CARPETS & TEXTILES
Auktionskammaren.se
DUK, "BÄCKAHÄSTEN", AB MMF, SIGN. 35X35

CARPETS & TEXTILES88 - CARPETS & TEXTILES
Auktionskammaren.se
2 KUDDAR, "BÄCKAHÄSTEN", AB MMF, SIGN. 37X37 (KANTSLITAGE)

CARPETS & TEXTILES89 - CARPETS & TEXTILES
Auktionskammaren.se
OLD ARDEBIL, 170X115

CARPETS & TEXTILES90 - CARPETS & TEXTILES
Auktionskammaren.se
SEMIANTIK KIRMAN, 240X150

CARPETS & TEXTILES91 - CARPETS & TEXTILES
Auktionskammaren.se
OLD BAKHTIARI, 305X220

CARPETS & TEXTILES92 - CARPETS & TEXTILES
Auktionskammaren.se
OLD ISFAHAN, MOBARAKEH, 210X145

CARPETS & TEXTILES93 - CARPETS & TEXTILES
Auktionskammaren.se
SEMIANTIK MALAJER, 230X123

CARPETS & TEXTILES94 - CARPETS & TEXTILES
Auktionskammaren.se
NAHAVAND GALLERI, 306X118

CARPETS & TEXTILES95 - CARPETS & TEXTILES
Auktionskammaren.se
SEMIANTIK KAUKASISK, 166X115

CARPETS & TEXTILES96 - CARPETS & TEXTILES
Auktionskammaren.se
SEMIANTIK HAMADAN, PERSISK KELIM, 302X170

CLOCKS & WATCHES97 - CLOCKS & WATCHES
Auktionskammaren.se
SEMIANTIK GASHGAI, 260X162

CARPETS & TEXTILES98 - CARPETS & TEXTILES
Auktionskammaren.se
OLD ADABEH, 225X150

CARPETS & TEXTILES99 - CARPETS & TEXTILES
Auktionskammaren.se
OLD TÄBRIZ, FIGURAL, 200X141

CARPETS & TEXTILES100 - CARPETS & TEXTILES
Auktionskammaren.se
BIDJAR, FIGURAL, 143X108