Decorative Arts Auction

Auction CurrencySEK Auction LocationSweden

MISCELLANEOUS 3451 - MISCELLANEOUS 3
Auktionskammaren.se
KARTA ÖVER BÖHMEN, KOLORERAD, TRYCKÅR 1748, 51X59

MISCELLANEOUS 3452 - MISCELLANEOUS 3
Auktionskammaren.se
BRICKA, PLÄTER, OVAL, KANT MED PÄRLSTAVSDEKOR, 2 HÄNKLAR, BRICKANS MITT MED GRAVERAD VAPENDEKOR, 1800-TAL , D45, L72

MISCELLANEOUS 3453 - MISCELLANEOUS 3
Auktionskammaren.se
GOLVLJUSSTAKE, BRONSERAT TRÄ, 3 FÖTTER I FORM AV ÄNGLAR, SKUREN VRIDEN STAM, ITALIEN, BAROCKSTIL, H57

MISCELLANEOUS 3454 - MISCELLANEOUS 3
Auktionskammaren.se
SPELDOSA, POLYPHON, VALNÖT,VÅGIG FORM, 3 PLÅTSKIVOR MEDFÖLJER, 1800-TALETS SENARE DEL, (SKADOR) H20, B36, D34

MISCELLANEOUS 3455 - MISCELLANEOUS 3
Auktionskammaren.se
MINIATYRMÅLNING, SIGN. M DAWE ?, ROKOKOFIGURER I PASTORALT LANDSKAP, RAM I ELFENBEN MED DEKOR AV BLAD, 18/1900-TAL,16X24

MISCELLANEOUS 3456 - MISCELLANEOUS 3
Auktionskammaren.se
BYST, KARL XII, GRÖNPATINERAD BRONS, GJUTARSTÄMPEL, OTTO MEYER EFTERTRÄDARE, RUND SVART TRÄSOCKEL, H25

MISCELLANEOUS 3457 - MISCELLANEOUS 3
Auktionskammaren.se
MALMGRYTA PÅ HÖGA BEN, SNIBBHÄNKLAR, SING A.H, 1700-TALETS SENARE DEL, H21 (HÅL I KANT)

MISCELLANEOUS 3458 - MISCELLANEOUS 3
Auktionskammaren.se
PRYLGÖMMA, LÄDERARBETE, HALVCIRKELFORMAD, TYGKLÄDD DEKOR AV BLAD OCH BLOMMOR, NYROKOKO, 1800-TAL, H10, B28

MISCELLANEOUS 3459 - MISCELLANEOUS 3
Auktionskammaren.se
MEKANISK REN, BRUNMÅLAD PAPIER MACHE, HORN I PASTELLAGE, 1900-TALETS FÖRSTA HÄLFT, H33, L35

MISCELLANEOUS 3460 - MISCELLANEOUS 3
Auktionskammaren.se
BENARBETE, SKUREN RELIEFDEKOR AV BARN UNDER VINDRUVSSTOCK, SIGN. KRIEGSGEFANGENER BENARD, KÖNINGSBRÜCK 1915, H22

MISCELLANEOUS 3461 - MISCELLANEOUS 3
Auktionskammaren.se
1 PAR LJUSSTAKAR, MÄSSING, RUND FOT MED AKANTUSDEKOR I RELIEF, RUND RÄFFLAD STAM, LÖSA LJUSMANSCHETTER, EMPIR, TIDIGT 1800-TAL, H25

MISCELLANEOUS 3462 - MISCELLANEOUS 3
Auktionskammaren.se
VÄGGMASK, AFRIKA, 18/1900-TAL, H46

MISCELLANEOUS 3463 - MISCELLANEOUS 3
Auktionskammaren.se
KARTA ÖVER JÖNKÖPINGS, KRONOBERGS OCH BLEKINGE HÖFDINGDÖME, CP HÄLLSTRÖM 1809, H86, B63

MISCELLANEOUS 3464 - MISCELLANEOUS 3
Auktionskammaren.se
1 PAR LJUSSTAKAR, MÄSSING, GUSUM NR. 65, H25

MISCELLANEOUS 3465 - MISCELLANEOUS 3
Auktionskammaren.se
MEKANISK DOCKA MED SPELDOSA, FYRKANTIG KLÄDD SOCKEL, DOCKA MED PORSLINSHUVUD OCH ARMAR, TYGKLÄNNING, H34

ORIENTAL WORKS OF ART 3466 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
HORAI HARUMASA, FÄRGTRÄSNITT, JAPAN, KVINNA MED DOLK, SIGN. 35X24

ORIENTAL WORKS OF ART 3467 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
1 PAR TALLRIKAR, POLYKROM PIONDEKOR, FAMILLE ROSE, KINA 1700-TAL, D22 (2)

ORIENTAL WORKS OF ART 3468 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
1 PAR FAT, DEKOR AV FIGURER I LANDSKAP, BLÅTT OCH JÄRNRÖTT, IMARI, JAPAN, D31 (2)

ORIENTAL WORKS OF ART 3469 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
ETAGERE, RUND, 4 ETAGE, POLYKROM EMALJDEKOR AV FIGUR OCH DJUR, KANTON, KINA 1800-TAL, H10, D9

ORIENTAL WORKS OF ART 3470 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
1 PAR TEKOPPAR MED FAT, POLYKROM DEKOR AV PARADISFÅGLAR OCH PIONER, FAMILLE ROSE, KINA 1700-TAL (2)

ORIENTAL WORKS OF ART 3471 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
3 SKÅLFAT, 1 OVALT, 2 RUNDA, DEKOR AV BLOMMOR OCH FIGURER, FAMILLE ROSE, KINA 1700-TAL, B13, L16, D11+12 (3)

ORIENTAL WORKS OF ART 3472 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
KAFFEKOPP MED FAT, DEKOR AV HÄGRAR OCH PIONER

ORIENTAL WORKS OF ART 3473 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
2 TEKOPPAR MED FAT, SNARLIKA, POLYKROM BLOMSTERDEKOR, FAMILLE ROSE, KINA 1700-TAL (2) (EN KOPP MED NAGG)

ORIENTAL WORKS OF ART 3474 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
1 PAR TALLRIKAR, POLYKROM PIONDEKOR, FAMILLE ROSE, KINA 1700-TAL, (EN MED SPRICKA) D23

ORIENTAL WORKS OF ART 3475 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
TALLRIK, FAMILLE ROSE, KINA, 1700-TAL, 1 TALLRIK, DJUP, FAMILLE ROSE, KINA 1700-TAL (ETT MED NAGG) D23 (2)

ORIENTAL WORKS OF ART 3476 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
FAT, DJUPT, REKTANGULÄRT MED VÅGIG KANT, POLYKROM DEKOR AV PIONER OCH URNA, FAMILLE ROSE, KINA, 1700-TAL, D28, L37 (MINDRE KANTSPRICKA)

ORIENTAL WORKS OF ART 3477 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
FIGURIN, BEN, MAN TRAMPANDE VATTENHJUIL, JAPAN C. 1900, H9

ORIENTAL WORKS OF ART 3478 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
SKÅLFAT, RUND VÅGIG FORM, POLYKROM EMALJDEKOR AV FIGURER OCH FÅGLAR, EN SIDA MED UTVIKT BRÄTTE, KANTON, KINA 1800-TAL, D26

ORIENTAL WORKS OF ART 3479 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
2 FIGURINER, LERRGODS, I FORM AV VÄKTARE, POLYKROM EMALJDEKOR, FAMILLE VERTE, KINA 17/1800-TAL, H23

ORIENTAL WORKS OF ART 3480 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
3 HUVUDEN PÅ TRÄSOCKLAR, BRONS, ANTIKA, H8-15

ORIENTAL WORKS OF ART 3481 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
1 PAR URNOR, BRONS, RUNDA BALUSTERFORMADE, DEKOR AV UTANPÅLIGGANDE FÅGLAR I GRENVERK, BOTTENMÄRKE, JAPAN, 1800-TALETS SENARE DEL, H25

ORIENTAL WORKS OF ART 3482 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
VAS, BALUSTERFORMAD, DEKOR AV FIGURER OCH BLADDEKOR, KANT MED SKRIVTECKEN, FAMILLE VERTE, KINA 17/1800-TAL, H18

ORIENTAL WORKS OF ART 3483 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
2 FIGURGRUPPER, SOAPSTONE, SKUREN DEKOR AV APA, FLADDERMUS OCH FÅGEL VID VATTENKAR, C. 1900, H13, B18

ORIENTAL WORKS OF ART 3484 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se
VAS, MÄSSING, BALUSTERFORMAD, DEKOR I FILIGRAN, UTANPÅLIGGANDE OLIKFÄRGADE AGATER, ANTIK, H23

ORIENTAL WORKS OF ART 3485 - ORIENTAL WORKS OF ART 3
Auktionskammaren.se

PAINTINGS & SCULPTURES486 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
PIETRO CHIESA 1876-1959, OLJEMÅLNING, STILLEBEN MED BLOMMOR OCH BÖCKER, SIGN. 1956, 50X65

PAINTINGS & SCULPTURES487 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
D.T RICHARDS, OLJEMÅLNING, FRUKTFÖRSÄLJERSKA, SIGN. 60X72

PAINTINGS & SCULPTURES488 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
BERNDT RINGQVIST 1917-1966, OLJEMÅLNING, STOCKHOLMSVY MED SKEPP, MONOSIGN. 40X44

PAINTINGS & SCULPTURES489 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GUNHEIM, NORSK, OLJEMÅLNING, HÄSTAR I FJÄLLANDSKAP, SIGN. 45X65

PAINTINGS & SCULPTURES490 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
LOUIS COTTON F. 1900, OLJEMÅLNING, INTERIÖR FRÅN CIRKUS MED HÄSTAR OC FIGURER, SIGN. 1934, 34X26

PAINTINGS & SCULPTURES491 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, SUSANNA OCH GUBBARNA, 1700-TAL, 73X60 (DUKLAGNING)

PAINTINGS & SCULPTURES492 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, FIGURER I ALPLANDSKAP, 1800-TAL, 60X83, BRONSERAD ORIGINALRAM (KRACKELYRER)

PAINTINGS & SCULPTURES493 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OLJEMÅLNING, FÖRLAGA TILL GOBELÄNG, DEKOR AV FÅGLAR, TRÄD OCH BLAD I FLODLANDSKAP, 17/1800-TAL, 200X155

PAINTINGS & SCULPTURES494 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GÖSTA NYRÉN 1903-1973, OLJEMÅLNING, FLICKOR I BLOMSTERPRAKT, SIGN. 39X54

PAINTINGS & SCULPTURES495 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ENRICO BAJ F. 1924, FÄRGLITOGRAFI, "GUERNICA" SIGN. 128/250, 70X99

PAINTINGS & SCULPTURES496 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
BERNDT RINGQVIST 1917-1966, OLJEMÅLNING, "MANTILLAN" OMKR. 1960, MONOSIGN. 1960, 24X17

PAINTINGS & SCULPTURES497 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OLLE NORDBERG 1905-1986, OLJEMÅLNING, KVINNA VID BÅTHUS, SIGN. 1962, 38X53

PAINTINGS & SCULPTURES498 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GUSTAF FOGELBERG 1901-1971, GOUACHE, JÖNKÖPINGSMOTIV, GAMLA KÅLGÅRDEN ? SIGN. 37X45

PAINTINGS & SCULPTURES499 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
PERCY TARRANT, ENGLESK, OLJEMÅLNING, BARN MED KALVAR I SOMMARLANDSKAP, SIGN. 60X93

PAINTINGS & SCULPTURES500 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
RAGNAR PERSSON 1905-1993, OLJEMÅLNING, FIGURER PÅ PARISGATA, SIGN. ÄVEN ATERGO, 40X32