Decorative Arts Auction

Auction CurrencySEK Auction LocationSweden

Auction Details

Choose Your Layout > Switch to Grid View Switch to List View
MISCELLANEOUS 1201 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
SIDENBRODERI, MOTIV AV HUS OCH KYRK VID SJÖ, 17/1800-TAL, H20, B23 (SENARE INRAMNING, SKADOR)
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
MISCELLANEOUS 1202 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
BYST, GJUTMASSA, MOZART, RUND SVART TRÄSOCKEL, EFTER ORIGINAL I NÜRNBERG MUSEUM, H67
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
MISCELLANEOUS 1203 - MISCELLANEOUS 1
Auktionskammaren.se
FIGUR, BEMÅLAT GIPS, ITALIENSK POJKE, C. 1900, H64 (TÅ MED LAGNING)
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
SWEDISH CERAMIC 204 - SWEDISH CERAMIC
Auktionskammaren.se
FIGURIN, STEGRANDE HÄST, BRUNBEIGE GLASYR, KARL GRÖSSEL, RÖRSTRAND, SVART TRÄSOCKEL MEDFÖLJER, H40
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
SWEDISH CERAMIC205 - SWEDISH CERAMIC
Auktionskammaren.se
FIGURIN, STÅENDE UTTER PÅ TRÄSOCKEL, GRÖNSPRÄCKLIG GLASYR, GUNNAR NYLUND, RÖRSTRAND, H31
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
SWEDISH CERAMIC206 - SWEDISH CERAMIC
Auktionskammaren.se
5 CREMEKOPPAR MED FAT, ROSA LYSTERGLASYR MED BLOMDEKOR, RAKSTÄMPLADE, RÖRSTRAND, TIDIGT 1800-TAL, (EN KOPP MED SPRICKA, SMÄRRE NAGG)
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
SWEDISH CERAMIC207 - SWEDISH CERAMIC
Auktionskammaren.se
GOLVVAS, BALUSTERFORMAD, DEKOR AV GRÖNA VINBLAD, HACKEFORS, H47
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
SWEDISH CERAMIC208 - SWEDISH CERAMIC
Auktionskammaren.se
YTTERFODER, MARMORIMITERAD GLASYR, DEKOR AV TOFSAR I RELIEF, RÖRSTRAND, JUGEND TIDIGT 1900-TAL, H18, D21 (SMÄRRE GLASYRNAGG)
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
SWEDISH CERAMIC209 - SWEDISH CERAMIC
Auktionskammaren.se
TERRIN, SNÄCKFORMADE HÄNKLAR, LOCKKNOPP I FORM AV FRUKT, "OSTINDIA", RÖRSTRAND, H26, B33
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
SWEDISH CERAMIC210 - SWEDISH CERAMIC
Auktionskammaren.se
FIGURIN, PARIAN, "MODERSKÄRLEK" GUSTAVSBERG, 1924, H37
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
SWEDISH CERAMIC211 - SWEDISH CERAMIC
Auktionskammaren.se
1 PAR FIGURINER, POJKE OCH FLICKA, MARI SIMMULSEN, UPPSALA EKEBY, H15 (2)
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
SWEDISH CERAMIC212 - SWEDISH CERAMIC
Auktionskammaren.se
ÄGGHÖNA, POLYKROM BEMÅLNING, RÖRSTRAND, C 1900, H20, L23
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
SWEDISH CERAMIC213 - SWEDISH CERAMIC
Auktionskammaren.se
4 MINIATYRVASER, OLIKA FORMER, GUNNAR NYLUND, RÖRSTRAND, H7 (4)
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
SWEDISH CERAMIC214 - SWEDISH CERAMIC
Auktionskammaren.se
4 MINIATYRVASER, OLIKA MODELLER, GUNNAR NYLUND, RÖRSTRAND, H4-8 (4)
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
SWEDISH CERAMIC215 - SWEDISH CERAMIC
Auktionskammaren.se
FIGUIRN, STENGODS, BRUN GLASYR, VÅRTSVIN, SIGN. E.L, TRÄPLATTA MEDFÖLJER, H11, L17
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
SWEDISH CERAMIC216 - SWEDISH CERAMIC
Auktionskammaren.se
SKÅL PÅ RUND FOT, "SURREAFORM", GRÖN GLASYR, SILVERDEKOR AV LILJEKONVALJER, ARGENTA, GUSTAVSVBERG, H10, D14
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
SWEDISH CERAMIC217 - SWEDISH CERAMIC
Auktionskammaren.se
VAS, BUKIG FORM, MOTIV FRÅN JÖNKÖPING, SIGN. OSCAR DAHL, RÖRSTRAND, 1944, NR 279, H31
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
JEWELLERY 1218 - JEWELLERY 1
Auktionskammaren.se
RING, 18K, VITGULD, BRILJANT 1,40 CT, CR ÄLDRE SLIPNING, SAMT BRILJANTER I SKENAN (TOT 1,49 CT)
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
JEWELLERY1219 - JEWELLERY1
Auktionskammaren.se
RING, 18KM BRILJANT 0,49 CT W/TW
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
JEWELLERY 1220 - JEWELLERY 1
Auktionskammaren.se
ARMBAND, 18K VITGULD, TVÅ FASETTSLIPADE SAFIRER 3 CT, SAMT BRILJANTER 0,70 CT
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
JEWELLERY 1221 - JEWELLERY 1
Auktionskammaren.se
1 PAR ÖRHÄNGEN, 14K VITGULD MED BRILJANTER 0,20 CT SAMT STÖRRE TVÅ ODLADE PÄRLOR
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
JEWELLERY 1222 - JEWELLERY 1
Auktionskammaren.se
BROSCH, PLATINA, BRILJANTER OCH BAGUETTESLIPADE DIAMANTER TOT CA 5 CT, FRANKRIKE, L5,5
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
JEWELLERY 1223 - JEWELLERY 1
Auktionskammaren.se
HÄNGE 18K MED BRILJANT, 0,18 K, SMYCKEKEDJA 18K, ALTON FALKÖPING 1990, CERTIFIKAT MEDFÖLJER
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
JEWELLERY 1224 - JEWELLERY 1
Auktionskammaren.se
HALSCOLLIER, 18K, DOSERAD BISMARKLÄNK (32G)
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
JEWELLERY 1225 - JEWELLERY 1
Auktionskammaren.se
ARMBAND 18K, BISMARCKLÄNK (20,9 GR)
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
JEWELLERY 1226 - JEWELLERY 1
Auktionskammaren.se
ARMBAND, 18K VITGULD, BRILJANTER 0,50 CT, TREGE, GÖTEBORG
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
JEWELLERY 1227 - JEWELLERY 1
Auktionskammaren.se
RING, 18K, CABUCHONSLIPAD OPAL SAMT BRILJANTER CA. 0,15 CT OCH ORIENTALISKA PÄRLOR
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
JEWELLERY 1228 - JEWELLERY 1
Auktionskammaren.se
SMYCKEGARNITYR, 4 DELAR, 18K, HALSCOLLIER, ARMBAND SAMT ÖRHÄNGEN (57G)
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
JEWELLERY 1229 - JEWELLERY 1
Auktionskammaren.se
KLOCKKEDJA 18K, MANGLAD LÄNK (21,9 GR)
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
JEWELLERY 1230 - JEWELLERY 1
Auktionskammaren.se
RING, 14K VITGULD, FASETTSLIPAD RUBIN CA 0,60 CT SAMT BRILJANTER 0,22 CT (EN BRILJANT SAKNAS)
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
JEWELLERY 1231 - JEWELLERY 1
Auktionskammaren.se
HALSCOLLIER, ODLADE PÄRLOR, DOSERAD RAD, SILVERLÅS
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
JEWELLERY 1232 - JEWELLERY 1
Auktionskammaren.se
2 VAPENRINGAR, 18K, 19,2 G
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
JEWELLERY 1233 - JEWELLERY 1
Auktionskammaren.se
RING, 18K, VITGULD, FASETTSLIPAD BLÅ SPINELL SAMT FASETTSLIPADE DIAMANTER, 0,84 CT
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
JEWELLERY 1234 - JEWELLERY 1
Auktionskammaren.se
RING, 14K VITGULD, FASETTSLIPAD RÖD STEN SAMT BRILJANTER
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
CLOCKS & WATCHES 2235 - CLOCKS & WATCHES 2
Auktionskammaren.se
BORDSUR, FÖRGYLLD OCH GRÖNPATINERAD BRONS, UNDERDEL MED BLADDEKOR I RELIEF, OVANDEL MED FÖRFATTAREN SIR WALTER SCOTT SITTANDE PÅ...
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
CLOCKS & WATCHES 2236 - CLOCKS & WATCHES 2
Auktionskammaren.se
BORDSUR, BRÄNNFÖRGYLLD MÄSSING, PÅ KULFÖTTER, REKTANGULÄR SOCKEL MED DEKOR AV EMPIRGIRLAND, URTAVLA KRÖNT AV FL&#...
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
CLOCKS & WATCHES 2237 - CLOCKS & WATCHES 2
Auktionskammaren.se
BORDSUR, GOLVURSMODELL, PORLSIN, TASSFÖTTER I BRONSERAD METALL, DEKOR AV KVINNOR VID BRUNN, TURKOS GRUND, C. 1900, H41
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
CLOCKS & WATCHES 2238 - CLOCKS & WATCHES 2
Auktionskammaren.se
RESEUR, MÄSSING PÅ KULFÖTTER, FYRKANTIG, GLASADE SIDOR, BAROCKTYP, ANTIK, SENARE VERK, H8, B11, D11
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
CLOCKS & WATCHES 2239 - CLOCKS & WATCHES 2
Auktionskammaren.se
BORDSUR, PARIAN, I FORM AV KLASSISK PORT, DEKOR AV VAPEN, C. 1900, BORDSUR, PORSLIN, REKTANGULÄR, RUNDAD TOPP, DEKOR AV UTANPÅLIGGANDE L&#...
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
CLOCKS & WATCHES 2240 - CLOCKS & WATCHES 2
Auktionskammaren.se
DAMARMBANDSUR, 18K, ROLEX, FYRKANTIG URTAVLA, 38 GR
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
CLOCKS & WATCHES 2241 - CLOCKS & WATCHES 2
Auktionskammaren.se
NYCKELDRAGARE, 18K, URTAVLA SILVER, INNEBOETT SIGN. BREGUET, TIDIGT 1800-TAL, D4,5
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
CLOCKS & WATCHES 2242 - CLOCKS & WATCHES 2
Auktionskammaren.se
SAVONETT, 14 K, ETUI (INNERBOETT MED GRAVYR, GLAS TILL URTAVLAN SAKNAS)
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
CLOCKS & WATCHES 2243 - CLOCKS & WATCHES 2
Auktionskammaren.se
MORMORSUR, 14K, URTAVLA SIGN. CMA, MORMORSNYCKELDRAGARE, 14K, (2)
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
CLOCKS & WATCHES 2244 - CLOCKS & WATCHES 2
Auktionskammaren.se
SPINDELUR, 18K, BERTHOUD, PARIS, 1700-TAL, GRAVERAD BOETT (SKADAD URTAVLA)
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
CLOCKS & WATCHES 2245 - CLOCKS & WATCHES 2
Auktionskammaren.se
FICKUR, 14K
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
CLOCKS & WATCHES 2246 - CLOCKS & WATCHES 2
Auktionskammaren.se
MORMORSUR, 18K, YTTERBOETT MED EMALJERAD RINGURTAVLA, 1800-TAL
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
CLOCKS & WATCHES 2247 - CLOCKS & WATCHES 2
Auktionskammaren.se
FICKUR, SILVER, HALDA, Z-VERK
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
CLOCKS & WATCHES 2248 - CLOCKS & WATCHES 2
Auktionskammaren.se
SAVONETT, 14K, LÄDERFODRAL
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
CLOCKS & WATCHES 2249 - CLOCKS & WATCHES 2
Auktionskammaren.se
SAVONETT, 14K, BYGEL I MÄSSING, LÄDERFODRAL
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark
CLOCKS & WATCHES 2250 - CLOCKS & WATCHES 2
Auktionskammaren.se
SAVONETT, 14K, SIGN. MARWIN
Bidding Has Concluded
 
 
 
Details...Bookmark