Decorative Arts Auction

Auction CurrencySEK Auction LocationSweden

PAINTINGS & SCULPTURES501 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ANTONIO CLAVÉ F. 1913, FÄRGLITOGRAFI, KOMPISITION I BLÅTT, SIGN. EPREWE D ARTISTE, 54X75

PAINTINGS & SCULPTURES502 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
MARC CHAGALL 1889-1985, FÄRGLITOGRAFI, FÅGEL OCH HUNDAR VID EIFELLTORNET, SIGN. I PLÅT OCH FOTOGRAVYRSIGN. 4906/5000, 68X51

PAINTINGS & SCULPTURES503 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, KVINNA MED RISKNIPPE I SOMMARLANDSKAP, 1800-TAL, VACKER FÖRGYLLD ORIGINALRAM, 76X62

PAINTINGS & SCULPTURES504 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
KARL AXEL PERHSON F. 1921, OLJEMÅLNING, "SKVIRR", DJUNGEL FANTASIBLOMMOR, SIGN. 65X53

PAINTINGS & SCULPTURES505 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GUNNAR ZILO 1885-1958, OLJEMÅLNING, KVINNOR I DOK, SIGN. 1950, 60X50

PAINTINGS & SCULPTURES506 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
BERNDT RINGQVIST 1917-1966, OLJEMÅLNING, MÅNSKEN I HABO, 1940-TAL, MONOSIGN. 33X24

PAINTINGS & SCULPTURES507 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ELISABETH KAYSER 1851-1898, OLJEMÅLNING, FLICKA RENSANDE FISKNÄT, SIGN. ARILD 1892, 62X41 (FÄRGSLÄPP)

PAINTINGS & SCULPTURES508 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, FIGURER I LANDSKAP, ANTIK, VACKER BRONSERAD RAM, 19X24

PAINTINGS & SCULPTURES509 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
LARZ FRIBERG F. 1918, OLJEMÅLNING, FASANER I VINTERLANDSKAP, SIGN. 1949, 37X45

PAINTINGS & SCULPTURES510 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
HARRY WALDOW, OLJEMÅLNING, TROLLSKT SOMMARLANDSKAP, SIGN. 60X74

PAINTINGS & SCULPTURES511 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
A. DOLFS, OLJEMÅLNING, TUPPFÄKTNING, BALI, SIGN. 60X49

PAINTINGS & SCULPTURES512 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, ANTIK "BLIR DET REGN" ? 58X47

PAINTINGS & SCULPTURES513 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
STIG BLOMBERG 1901-1970, VÄGGRELIEF, BRONS, LUTSPELARE OCH BALETTDANSÖS, SIGN. BERGMANS GJUTERI -61, H21, B23

PAINTINGS & SCULPTURES514 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
CARL MILLES 1875-1955, SKULPTUR, BRONS, EUROPAHUVUDET, PÅ STENSOCKEL, SIGN. H14

PAINTINGS & SCULPTURES515 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JONNY OPPENHEIMER F. 1923, OLJEMÅLNING, STILLEBEN MED FRUKTER OCH TENNKANNA, SIGN. -79, 45X55

PAINTINGS & SCULPTURES516 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GUNNAR ZILO 1885-1958, OLJEMÅLNING, HUSFASADER, 1920-TAL SIGN., 35X50

PAINTINGS & SCULPTURES517 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, SIGN. W. MILLES, OLJEMÅLNING, FISKEBÅTAR TILL HAVS, SIGN. 1872, 76X125

PAINTINGS & SCULPTURES518 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ARVID JOHANSSON 1862-1923, OLJEMÅLNING, PANSARBÅTAR TILL HAVS, SIGN. 79X51

PAINTINGS & SCULPTURES519 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
FRANS MÜLLER-GOSSEN, TYSK, OLJEMÅLNING, SKÄRGÅRDSLANDSKAP, SIGN. -09, 40X55

PAINTINGS & SCULPTURES520 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, VÄRDSHUSINTERIÖR EFTER ISAC OSTADE, ANTIK, 27X37

PAINTINGS & SCULPTURES521 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
BRITTA NORDENCREUTZ F. 1899, OLJEMÅLNING, SOMMARLANDSKAP, SIGN. 13X28

PAINTINGS & SCULPTURES522 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
PAUL RÖNNE 1884-1964, OLJEMÅLNING, SOLBELYST INTERIÖR, SIGN. 50X40

PAINTINGS & SCULPTURES523 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
EDVIN OLLERS 1888-1959, OLJEMÅLNING, BLOMSTERSTILLEBEN I FÖNSTER MOT FISKELÄGE, SIGN. 1954, 45X38

PAINTINGS & SCULPTURES524 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OSCAR HULLGREN 1869-1948, OLJEMÅLNING, KLAR HÖSTDAG, SIGN. 1936, 40X52

PAINTINGS & SCULPTURES525 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OLLE NORDBERG 1905-1986, OLJEMÅLNING, FISKARE VID FISKEBODAR, SIGN. 1966, 37X45

PAINTINGS & SCULPTURES526 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
HARALD WIBERG 1908-86, LITOGRAFI, RÅDJUR I LANDSKAP, SIGN. PROVTRYCK, 37X42

PAINTINGS & SCULPTURES527 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
HILDING RÖSIÖ 1902-1985, OLJEMÅLNING, "SANKT-EL-KUB" MERCA, SIGN. 60X50

PAINTINGS & SCULPTURES528 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GUSTAF SVENSSON 1893-57, OLJEMÅLNING, HÖGSOMMAR, VÄSTRABY GÅRD, HULT SMÅLAND, SIGN. 1950, 38X53

PAINTINGS & SCULPTURES529 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
WILHELM VON GEGERFELDT 1844-1920, OLJEMÅLNING, BÅTAR I ITALIENSK STAD, SIGN. INTYG ATERGO, 28X43

PAINTINGS & SCULPTURES530 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ANTON MAUVE 1838-1888, TYSK, OLJEMÅLNING, HERDAR MED FÅRHJORD I SOMMARLANDSKAP, SIGN. 56X90, BRONSERAD ORIGINALRAM (DUKLAGNING)

PAINTINGS & SCULPTURES531 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
CHARLES LESLIE 1835-1890, OLJEMÅLNING, SKOTSKT HÖGLANDSKAP MED FIGURER VID SJÖ, SIGN. 1882, 76X65

PAINTINGS & SCULPTURES532 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ZAGE JOHANSSON F. 1916, OLJEMÅLNING, UTBLICK BYMARKEN 1978-79, SIGN. 73X65

PAINTINGS & SCULPTURES533 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
WILHELM KÅGE 1889-1960, OLJEMÅLNING, CLOWN OCH COLOMBINE, SIGN. 55X45

PAINTINGS & SCULPTURES534 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
MARIA RÖHL 1804-1875, PASTELL, MARIA OCH JESUSBARNET, KOPIA EFTER COREGGIO, SIGN. 1873, FÖRGYLLD ORIGINALRAM, 71X56

PAINTINGS & SCULPTURES535 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GUNNAR ZILO 1885-1958, OLJEMÅLNING, TRÄD FRAMFÖR HUS, 1920-TAL, SIGN., 64X54

PAINTINGS & SCULPTURES536 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
HUGO ÖFVERSTRÖM, OLJEMÅLNING, BÅT I FISKELÄGE, SIGN. 50X65

PAINTINGS & SCULPTURES537 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se

PAINTINGS & SCULPTURES538 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GUSTAF FOGELBERG 1901-71, GOUACHE, NOVEMBERDAG, ROSENDALA HUSKVARNA, SIGN. 1961, 37X45

PAINTINGS & SCULPTURES539 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se

PAINTINGS & SCULPTURES540 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ROBERT MC GREGOR 1848-1922, ENGELSK, OLJEMÅLNING, " A REST BY THE WAY" SIGN. FÖRGYLLD ORIGINALRAM, 22X29 (KRACKELYRER)

PAINTINGS & SCULPTURES541 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
HUGO CARLBERG 1880-1943, OLJEMÅLNING, KOR I SOMMARLANDSKAP VID NYDALA, SIGN. 60X70

PAINTINGS & SCULPTURES542 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GUNHEIM, NORSK, OLJEMÅLNING, MAN MED HÄSTAR OCH HÖNS, SIGN. 65X80

PAINTINGS & SCULPTURES543 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, KOR I HOLLÄNDSKT LANDSKAP, OTYDLIG SIGN. 50X70 (DUKSKADA)

PAINTINGS & SCULPTURES544 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
KNUT VALLINDER F. 1909, OLJEMÅLNING, ORRSPEL PÅ MYR, SIGN. 65X100

PAINTINGS & SCULPTURES545 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se

PAINTINGS & SCULPTURES546 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
MORITZ CONRADI, AKVARELL, 1800-TAL, KVINNA I FUNDERINGAR, DUBBELSIGN. 1874, 74X49

PAINTINGS & SCULPTURES547 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
MASSIMO STANZIONE 1585-1656, HANS SKOLA, KVINNLIG MARTYR, OLJEMÅLNING, 52X43

PAINTINGS & SCULPTURES548 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JENNY NYSTRÖM 1854-1946, TUSCH MED TÄCKVITT, AVSKED EFTER HÖGMÄSSAN, SIGN. 25X17

PAINTINGS & SCULPTURES549 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ROBERT HÖGFELDT 1894-1986, AKVARELL, DANSANDE TROLL, SIGN. 22X30

PAINTINGS & SCULPTURES550 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
EMILE GUILLEMONT F 1848, AKVARELL, FÅGELHUNDAR PÅ HAR- OCH FÅGELJAKT, SIGN. 22X28