Auktionskammaren.se
Decorative Arts Auction
Decorative Arts Auction
SEK
Sweden
2004 May 02
501 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ANTONIO CLAVÉ F. 1913, FÄRGLITOGRAFI, KOMPISITION I BLÅTT, SIGN. EPREWE D ARTISTE, 54X75
502 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
MARC CHAGALL 1889-1985, FÄRGLITOGRAFI, FÅGEL OCH HUNDAR VID EIFELLTORNET, SIGN. I PLÅT OCH FOTOGRAVYRSIGN. 4906/5000, 68X51
503 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, KVINNA MED RISKNIPPE I SOMMARLANDSKAP, 1800-TAL, VACKER FÖRGYLLD ORIGINALRAM, 76X62
504 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
KARL AXEL PERHSON F. 1921, OLJEMÅLNING, "SKVIRR", DJUNGEL FANTASIBLOMMOR, SIGN. 65X53
505 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GUNNAR ZILO 1885-1958, OLJEMÅLNING, KVINNOR I DOK, SIGN. 1950, 60X50
506 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
BERNDT RINGQVIST 1917-1966, OLJEMÅLNING, MÅNSKEN I HABO, 1940-TAL, MONOSIGN. 33X24
507 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ELISABETH KAYSER 1851-1898, OLJEMÅLNING, FLICKA RENSANDE FISKNÄT, SIGN. ARILD 1892, 62X41 (FÄRGSLÄPP)
508 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, FIGURER I LANDSKAP, ANTIK, VACKER BRONSERAD RAM, 19X24
509 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
LARZ FRIBERG F. 1918, OLJEMÅLNING, FASANER I VINTERLANDSKAP, SIGN. 1949, 37X45
510 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
HARRY WALDOW, OLJEMÅLNING, TROLLSKT SOMMARLANDSKAP, SIGN. 60X74
511 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
A. DOLFS, OLJEMÅLNING, TUPPFÄKTNING, BALI, SIGN. 60X49
512 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, ANTIK "BLIR DET REGN" ? 58X47
513 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
STIG BLOMBERG 1901-1970, VÄGGRELIEF, BRONS, LUTSPELARE OCH BALETTDANSÖS, SIGN. BERGMANS GJUTERI -61, H21, B23
514 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
CARL MILLES 1875-1955, SKULPTUR, BRONS, EUROPAHUVUDET, PÅ STENSOCKEL, SIGN. H14
515 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JONNY OPPENHEIMER F. 1923, OLJEMÅLNING, STILLEBEN MED FRUKTER OCH TENNKANNA, SIGN. -79, 45X55
516 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GUNNAR ZILO 1885-1958, OLJEMÅLNING, HUSFASADER, 1920-TAL SIGN., 35X50
517 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, SIGN. W. MILLES, OLJEMÅLNING, FISKEBÅTAR TILL HAVS, SIGN. 1872, 76X125
518 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ARVID JOHANSSON 1862-1923, OLJEMÅLNING, PANSARBÅTAR TILL HAVS, SIGN. 79X51
519 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
FRANS MÜLLER-GOSSEN, TYSK, OLJEMÅLNING, SKÄRGÅRDSLANDSKAP, SIGN. -09, 40X55
520 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, VÄRDSHUSINTERIÖR EFTER ISAC OSTADE, ANTIK, 27X37
521 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
BRITTA NORDENCREUTZ F. 1899, OLJEMÅLNING, SOMMARLANDSKAP, SIGN. 13X28
522 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
PAUL RÖNNE 1884-1964, OLJEMÅLNING, SOLBELYST INTERIÖR, SIGN. 50X40
523 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
EDVIN OLLERS 1888-1959, OLJEMÅLNING, BLOMSTERSTILLEBEN I FÖNSTER MOT FISKELÄGE, SIGN. 1954, 45X38
524 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OSCAR HULLGREN 1869-1948, OLJEMÅLNING, KLAR HÖSTDAG, SIGN. 1936, 40X52
525 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OLLE NORDBERG 1905-1986, OLJEMÅLNING, FISKARE VID FISKEBODAR, SIGN. 1966, 37X45
526 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
HARALD WIBERG 1908-86, LITOGRAFI, RÅDJUR I LANDSKAP, SIGN. PROVTRYCK, 37X42
527 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
HILDING RÖSIÖ 1902-1985, OLJEMÅLNING, "SANKT-EL-KUB" MERCA, SIGN. 60X50
528 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GUSTAF SVENSSON 1893-57, OLJEMÅLNING, HÖGSOMMAR, VÄSTRABY GÅRD, HULT SMÅLAND, SIGN. 1950, 38X53
529 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
WILHELM VON GEGERFELDT 1844-1920, OLJEMÅLNING, BÅTAR I ITALIENSK STAD, SIGN. INTYG ATERGO, 28X43
530 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ANTON MAUVE 1838-1888, TYSK, OLJEMÅLNING, HERDAR MED FÅRHJORD I SOMMARLANDSKAP, SIGN. 56X90, BRONSERAD ORIGINALRAM (DUKLAGNING)
531 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
CHARLES LESLIE 1835-1890, OLJEMÅLNING, SKOTSKT HÖGLANDSKAP MED FIGURER VID SJÖ, SIGN. 1882, 76X65
532 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ZAGE JOHANSSON F. 1916, OLJEMÅLNING, UTBLICK BYMARKEN 1978-79, SIGN. 73X65
533 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
WILHELM KÅGE 1889-1960, OLJEMÅLNING, CLOWN OCH COLOMBINE, SIGN. 55X45
534 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
MARIA RÖHL 1804-1875, PASTELL, MARIA OCH JESUSBARNET, KOPIA EFTER COREGGIO, SIGN. 1873, FÖRGYLLD ORIGINALRAM, 71X56
535 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GUNNAR ZILO 1885-1958, OLJEMÅLNING, TRÄD FRAMFÖR HUS, 1920-TAL, SIGN., 64X54
536 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
HUGO ÖFVERSTRÖM, OLJEMÅLNING, BÅT I FISKELÄGE, SIGN. 50X65
537 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
538 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GUSTAF FOGELBERG 1901-71, GOUACHE, NOVEMBERDAG, ROSENDALA HUSKVARNA, SIGN. 1961, 37X45
539 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
540 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ROBERT MC GREGOR 1848-1922, ENGELSK, OLJEMÅLNING, " A REST BY THE WAY" SIGN. FÖRGYLLD ORIGINALRAM, 22X29 (KRACKELYRER)
541 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
HUGO CARLBERG 1880-1943, OLJEMÅLNING, KOR I SOMMARLANDSKAP VID NYDALA, SIGN. 60X70
542 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GUNHEIM, NORSK, OLJEMÅLNING, MAN MED HÄSTAR OCH HÖNS, SIGN. 65X80
543 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, KOR I HOLLÄNDSKT LANDSKAP, OTYDLIG SIGN. 50X70 (DUKSKADA)
544 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
KNUT VALLINDER F. 1909, OLJEMÅLNING, ORRSPEL PÅ MYR, SIGN. 65X100
545 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
546 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
MORITZ CONRADI, AKVARELL, 1800-TAL, KVINNA I FUNDERINGAR, DUBBELSIGN. 1874, 74X49
547 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
MASSIMO STANZIONE 1585-1656, HANS SKOLA, KVINNLIG MARTYR, OLJEMÅLNING, 52X43
548 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JENNY NYSTRÖM 1854-1946, TUSCH MED TÄCKVITT, AVSKED EFTER HÖGMÄSSAN, SIGN. 25X17
549 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ROBERT HÖGFELDT 1894-1986, AKVARELL, DANSANDE TROLL, SIGN. 22X30
550 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
EMILE GUILLEMONT F 1848, AKVARELL, FÅGELHUNDAR PÅ HAR- OCH FÅGELJAKT, SIGN. 22X28
551 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
BELA HRADIL F 1885, OLJEMÅLNING, STILLEBEN MED SYRENER, SIGN. 50X40
552 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
1 PAR OLJEMÅLNINGAR, OKÄND KONSTNÄR, RABBIN OCH RÖDNÄST MAN, 1800-TAL, SIGN. 25X20 (EN MED FÄRGSLÄPP)
553 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
HARALD WIBERG, 1908-1986, TECKNING, MAN OCH VARGAR, SIGN. 1960, 26X30
554 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JUSTUS LUNDEGÅRD 1860-1924, OLJEMÅLNING, FISKEBÅTAR VID HAMNINLOPP, HELSINGBORG ? SIGN. 1884, 40X60 (LAGNINGAR)
555 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
MOSSE STOOPENDAHL 1901-48, OLJEMÅLNING, HARE PÅ NYSNÖ, SIGN. 1947, 40X49
556 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ROBERT HÖGFELDT 1894-1986, AKVARELL, RIDDARKLÄTT TROLL PÅ FRUSTANDE HÄST, SIGN. 33X27
557 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OSCAR REUTERSWÄRD F. 1915, AKVARELL, "PERSPEKTIVE JAPONAISE" SIGN. 30X24
558 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OSCAR REUTERSWÄRD F. 1915, FÄRGLITOGRAFI, KOMPOSITION, SIGN. 186/190, 50X44
559 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GEORGE WILLIAM JOY 1844-1925, TILLSKRIVEN, AKVARELL, KVINNA SÖKANDE TRÖST HOS MAN , SIGN. 1906, 26X36
560 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
CARL KYLBERG 1878-1952, TILLSKRIVEN, BLANDTEKNIK, FISKE VID BRO MED FIGURER, SIGN. ATERGO, 35X52
561 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
DIXON CLARK C. 1900, OLJEMÅLNING, MAN MED FÅRHJORD I TALLSKOG, SIGN. 102X120
562 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
C. WASTHON, OKÄND ENGLESK KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, KOR I SOMMARLANDSKAP, SIGN. 40X60
563 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
564 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
STIG BORGLIND 1892-1965, TORRNÅLSETSNING, "HARR OCH LAXÖRING", SIGN. 34X28
565 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ROBERT HÖGFELDT 1894-1986, PASTELL MED TÄCKVITT, ÄNGEL OCH TROLL, SIGN. 25X35
566 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
SKULPTUR EFTER ANTIKEN, ALABASTER, STÅENDE NAKEN KVINNA VID ÄNGEL RIDANDE PÅ DELFIN, 1800-TAL H65 (FINGERSKADOR)
567 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
BYST, ALABASTER, KVINNA MED SKUREN ROS, PÅ GRÅFÄRGAD SOCKEL, C. 1900, H38
568 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
SKULPTUR, BRONS, TENNISSPELERSKA PÅ STENSOCKEL, SIGN. KELSEY -73, H20
569 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
EWERT KARLSSON, EWK, FÄRGLITOGRAFI, "KUNSKAPENS FRUKT" SIGN. -84, 278/300, 57X63
570 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
EWERT KARLSSON, EWK, AKVARELL OCH TUSCH, GOTT NYTT ÅR 1986, SIGN. 1986, 40X50
571 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JOHAN NEUMANN 1860-1940, OLJEMÅLNING, MOTIV MED FISKARE VID SKAGENS FYR, SIGN. 84X124
572 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
WILLIAM KNOX 1862-1925, AKVARELL, NORDAFRIKANSKT FLODLANDSKAP MED BÅTAR, SIGN. 27X36
573 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
VIGGO PEDERSEN 1854-1926, OLJEMÅLNING, SOMMARLANDSKAP, SIGN. 75X90
574 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
BELA HRADIL, F. 1885, OLJEMÅLNING, UNG KVINNA OCH LÄRD MAN, SIGN. 1936, 93X73
575 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JONNY MILLAR 1855-1939, OLJEMÅLNING, PLÖJANDE BONDE I SOMMARLANDSKAP, SIGN. 1894, 61X90
576 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
KARL AXEL PEHRSON F. 1921, FÄRGLITOGRAFI, "NATT I DABOROBRA" PROVTRYCK, SIGN.-91, 41X60
577 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JUSSI TAIPALEENMÄKI F 1948, FÄRGLITOGRAFI, ÄLSKANDE PAR I SURREALISTISKT LANDSKAP, SIGN. 113/190, 41X52
578 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
FRANZOON BAYROZ, 10 HELIOGRAVYRER I KONVULUT, GÖTTERLIEBSCHAFTEN, EROTISKA MOTIV, PLÅTSIGN. 17X15
579 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
SIR JOHN CRAMPTON 1805-1886, 2 AKARELLER, SYDLÄNDSKA LANDSKAP, SÅLD PÅ ALBANY GALLERY, LONDON, PÅSKRIFT ATERGO, 12X15 (2)
580 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR I PEHR HÖRBERGS ART, RELIGIÖST MOTIV UR LUCASEVANGELIET, 66X91 (DUKLAGNING)
581 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GERDA SPRINGHORN 1814-1954, VÄGGTAVLA, BRONS, DIKT AV VIKTOR RYDBERG,KVINNOANSIKTE I RELIEF, SIGN. 1897, AB FÖRENADE KONSTGJUTERIERNA, D31
582 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
MAURICE BLANCHARD F. 1903, AKVARELL, PARISMOTIV MED SACRE QUER KYRKAN
583 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
TADEUZ KAMASA F. 1924, OLJEMÅLNING, SYDEUROPEISKT LANDSKAP MED BLOMMANDE FRUKTRÄD, SIGN. 60X72
584 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
FOLKE GULLBY 1912-82, ETSNING, "MIN ATELJE" SIGN. 26X17
584 Lots in this Session
Auctioneer Phone: 004636351460
Auktionskammaren.se
Jonkoping, ,, Sweden
004636351460