Auktionskammaren.se
Decorative Arts Auction
Decorative Arts Auction
SEK
Sweden
2004 May 02
24
25
26
27
28
29
30
501 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ANTONIO CLAVÉ F. 1913, FÄRGLITOGRAFI, KOMPISITION I BLÅTT, SIGN. EPREWE D ARTISTE, 54X75
502 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
MARC CHAGALL 1889-1985, FÄRGLITOGRAFI, FÅGEL OCH HUNDAR VID EIFELLTORNET, SIGN. I PLÅT OCH FOTOGRAVYRSIGN. 4906/5000, 68X51
503 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, KVINNA MED RISKNIPPE I SOMMARLANDSKAP, 1800-TAL, VACKER FÖRGYLLD ORIGINALRAM, 76X62
504 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
KARL AXEL PERHSON F. 1921, OLJEMÅLNING, "SKVIRR", DJUNGEL FANTASIBLOMMOR, SIGN. 65X53
505 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GUNNAR ZILO 1885-1958, OLJEMÅLNING, KVINNOR I DOK, SIGN. 1950, 60X50
506 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
BERNDT RINGQVIST 1917-1966, OLJEMÅLNING, MÅNSKEN I HABO, 1940-TAL, MONOSIGN. 33X24
507 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ELISABETH KAYSER 1851-1898, OLJEMÅLNING, FLICKA RENSANDE FISKNÄT, SIGN. ARILD 1892, 62X41 (FÄRGSLÄPP)
508 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, FIGURER I LANDSKAP, ANTIK, VACKER BRONSERAD RAM, 19X24
509 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
LARZ FRIBERG F. 1918, OLJEMÅLNING, FASANER I VINTERLANDSKAP, SIGN. 1949, 37X45
510 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
HARRY WALDOW, OLJEMÅLNING, TROLLSKT SOMMARLANDSKAP, SIGN. 60X74
511 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
A. DOLFS, OLJEMÅLNING, TUPPFÄKTNING, BALI, SIGN. 60X49
512 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, ANTIK "BLIR DET REGN" ? 58X47
513 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
STIG BLOMBERG 1901-1970, VÄGGRELIEF, BRONS, LUTSPELARE OCH BALETTDANSÖS, SIGN. BERGMANS GJUTERI -61, H21, B23
514 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
CARL MILLES 1875-1955, SKULPTUR, BRONS, EUROPAHUVUDET, PÅ STENSOCKEL, SIGN. H14
515 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JONNY OPPENHEIMER F. 1923, OLJEMÅLNING, STILLEBEN MED FRUKTER OCH TENNKANNA, SIGN. -79, 45X55
516 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GUNNAR ZILO 1885-1958, OLJEMÅLNING, HUSFASADER, 1920-TAL SIGN., 35X50
517 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, SIGN. W. MILLES, OLJEMÅLNING, FISKEBÅTAR TILL HAVS, SIGN. 1872, 76X125
518 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ARVID JOHANSSON 1862-1923, OLJEMÅLNING, PANSARBÅTAR TILL HAVS, SIGN. 79X51
519 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
FRANS MÜLLER-GOSSEN, TYSK, OLJEMÅLNING, SKÄRGÅRDSLANDSKAP, SIGN. -09, 40X55
520 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, VÄRDSHUSINTERIÖR EFTER ISAC OSTADE, ANTIK, 27X37
24
25
26
27
28
29
30
584 Lots in this Session
Auctioneer Phone: 004636351460
Auktionskammaren.se
Jonkoping, ,, Sweden
004636351460