Auktionskammaren.se
Decorative Arts Auction
Decorative Arts Auction
SEK
Sweden
2004 May 02
35
36
37
38
39
57
58
361 -
PEWTER
Auktionskammaren.se
1 PAR LJUSSTAKAR, RUND FOT, BALUSTERFORMAD STAM, MÄRKT MED SVEA SKÖLD, GUSTAVIANSKA, TIDIGT 1800-TAL, H13
362 -
ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
363 -
ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
VAS, REKTANGULÄR, UTSVÄNGD FORM, DEKOR AV KRIGARE I FAMILLE VERTEFÄRGER, KANTON, KINA C. 1900, H45
364 -
ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
BOJAN, FAMILLE ROSE, KINA 1700-TAL, H25 (MONTERAD SOM BORDSLAMPA PÅ TRÄSOCKEL)
365 -
ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
STEKFAT, OVALT, DEKOR I GULD OCH SEPIA AV GUSTAVIANSKA SLINGOR, MITTMEDALJONG MED MAN I HÄST OCH VAGN FRAMFÖR STAD, KINA, 1700-TAL, B40, D34
366 -
ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
VAS, BUKIG, HÄNKLAR I FORM AV ELEFANTER, GRÖN CELADONGLASYR MED BLOMDEKOR, KINA 17/1800-TAL, H39
367 -
ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
1 PAR VASER, TRUMPETFORMADE, FAMILLE ROSE, KINA, 1700-TAL, H23 (MONTERADE SOM BORDSLAMPOR, EN MED KANTLAGNING)
368 -
ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
VAS, BRONS, BALUSTERFORMAD, FLAT FORM, RAKA HÄNKLAR, RELIEFDEKOR, KINA, ANTIK, H28
369 -
ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
FIGURIN, SITTANDE LEJON, LERGODS, BRUNLASERAD, PÅ TRÄSOCKEL, ANTIK, H22 (EN FOT GIPSLAGAD)
370 -
ORIENTAL WORKS OF ART 2
Auktionskammaren.se
FIGURIN, BRONS, SITTANDE MANSFIGUR, KINA, ANTIK, H20
35
36
37
38
39
57
58
584 Lots in this Session
Auctioneer Phone: 004636351460
Auktionskammaren.se
Jonkoping, ,, Sweden
004636351460