Auktionskammaren.se
Decorative Arts Auction
Decorative Arts Auction
SEK
Sweden
2004 May 02
52
54
55
56
57
58
571 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JOHAN NEUMANN 1860-1940, OLJEMÅLNING, MOTIV MED FISKARE VID SKAGENS FYR, SIGN. 84X124
572 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
WILLIAM KNOX 1862-1925, AKVARELL, NORDAFRIKANSKT FLODLANDSKAP MED BÅTAR, SIGN. 27X36
573 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
VIGGO PEDERSEN 1854-1926, OLJEMÅLNING, SOMMARLANDSKAP, SIGN. 75X90
574 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
BELA HRADIL, F. 1885, OLJEMÅLNING, UNG KVINNA OCH LÄRD MAN, SIGN. 1936, 93X73
575 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JONNY MILLAR 1855-1939, OLJEMÅLNING, PLÖJANDE BONDE I SOMMARLANDSKAP, SIGN. 1894, 61X90
576 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
KARL AXEL PEHRSON F. 1921, FÄRGLITOGRAFI, "NATT I DABOROBRA" PROVTRYCK, SIGN.-91, 41X60
577 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JUSSI TAIPALEENMÄKI F 1948, FÄRGLITOGRAFI, ÄLSKANDE PAR I SURREALISTISKT LANDSKAP, SIGN. 113/190, 41X52
578 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
FRANZOON BAYROZ, 10 HELIOGRAVYRER I KONVULUT, GÖTTERLIEBSCHAFTEN, EROTISKA MOTIV, PLÅTSIGN. 17X15
579 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
SIR JOHN CRAMPTON 1805-1886, 2 AKARELLER, SYDLÄNDSKA LANDSKAP, SÅLD PÅ ALBANY GALLERY, LONDON, PÅSKRIFT ATERGO, 12X15 (2)
580 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR I PEHR HÖRBERGS ART, RELIGIÖST MOTIV UR LUCASEVANGELIET, 66X91 (DUKLAGNING)
52
54
55
56
57
58
584 Lots in this Session
Auctioneer Phone: 004636351460
Auktionskammaren.se
Jonkoping, ,, Sweden
004636351460