Auktionskammaren.se
Decorative Arts Auction
Decorative Arts Auction
SEK
Sweden
2004 May 02
52
54
55
56
57
58
551 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
BELA HRADIL F 1885, OLJEMÅLNING, STILLEBEN MED SYRENER, SIGN. 50X40
552 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
1 PAR OLJEMÅLNINGAR, OKÄND KONSTNÄR, RABBIN OCH RÖDNÄST MAN, 1800-TAL, SIGN. 25X20 (EN MED FÄRGSLÄPP)
553 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
HARALD WIBERG, 1908-1986, TECKNING, MAN OCH VARGAR, SIGN. 1960, 26X30
554 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JUSTUS LUNDEGÅRD 1860-1924, OLJEMÅLNING, FISKEBÅTAR VID HAMNINLOPP, HELSINGBORG ? SIGN. 1884, 40X60 (LAGNINGAR)
555 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
MOSSE STOOPENDAHL 1901-48, OLJEMÅLNING, HARE PÅ NYSNÖ, SIGN. 1947, 40X49
556 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ROBERT HÖGFELDT 1894-1986, AKVARELL, RIDDARKLÄTT TROLL PÅ FRUSTANDE HÄST, SIGN. 33X27
557 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OSCAR REUTERSWÄRD F. 1915, AKVARELL, "PERSPEKTIVE JAPONAISE" SIGN. 30X24
558 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OSCAR REUTERSWÄRD F. 1915, FÄRGLITOGRAFI, KOMPOSITION, SIGN. 186/190, 50X44
559 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GEORGE WILLIAM JOY 1844-1925, TILLSKRIVEN, AKVARELL, KVINNA SÖKANDE TRÖST HOS MAN , SIGN. 1906, 26X36
560 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
CARL KYLBERG 1878-1952, TILLSKRIVEN, BLANDTEKNIK, FISKE VID BRO MED FIGURER, SIGN. ATERGO, 35X52
52
54
55
56
57
58
584 Lots in this Session
Auctioneer Phone: 004636351460
Auktionskammaren.se
Jonkoping, ,, Sweden
004636351460