Auktionskammaren.se
Decorative Arts Auction
Decorative Arts Auction
SEK
Sweden
2004 May 02
28
29
30
161 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
TEKANNA, UPPSVÄNGD PIP, HANDTAG I METALL MED FLÄTAT TYG, POLYKROM DEKOR AV FÅGLAR, BLOMMOR OCH FIGURER, KANTON, KINA, 1800-TAL, H16
162 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
163 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
VAS MED LOCK, LÖKFORMAD, BLÅVIT UNDERGLASYRDEKOR AV BLOMMOR OCH FIGURER, KINA 1800-TAL, H39
164 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
FIGUR, ELFENBEN, MAN MED BLOMSTERKORG PÅ RYGGEN, JAPAN C. 1900, H11 (STAV MED SKADOR)
165 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
FIGUR, ELFENBEN, MAN STÅENDE PÅ STUBBE, JAPAN 1800-TALETS SENARE DEL, H8
166 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
TALLRIK, POLYKROM DEKOR AV PIONER, FAMILLE ROSE, KINA 1700-TAL
167 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
1 PAR ASSIETTER, POLYKROM DEKOR AV PIONER, FAMILLE ROSE, KINA 1700-TAL, D16
168 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
LOCKURNA, BALUSTERFORMAD, BLÅVIT UNDERGLASYRDEKOR AV BLOMMOR OCH BLAD, MING, KINA, 1600-TAL, H14
169 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
LOCKURNA, BALUSTERFORMAD, BLÅVIT UNDERGLASYRDEKOR AV BLOMMOR OCH BLAD, MING, KINA 1600-TAL, H13
170 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
STATYETT, BRONS, SITTANDE GUDON, ANTIK, HÖG ÅLDER, H22
171 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
STATYETT, BRONS, SITTANDE GUDON, ANTIK, H21
172 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
2 FIGURGRUPPER, SOAPSTONE, SKUREN DEKOR AV APOR I GENOMBRUTET GRENVERK, C. 1900, H12-13, B22-29 (2)
173 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
1 PAR MINIATYRKRUKOR, POLYKROM EMALJDEKOR, KANTON, KINA C. 1900, H4, D6
174 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
VAS, BLÅVIT UNDERGLASYRDEKOR AV BRÄDSPELANDE FIGURER OCH SKRIVTECKEN, KINA 1800-TAL, H36
175 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
1 PAR VASER, BRONS, BUKIG FORM, DEKOR AV GODRONNERINGAR, I BOTTEN DRAKDEKOR, SIGILLMÄRKE, KINA 17/1800-TAL, H12
176 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
TAKRYTTARE I FORM AV FISK, POLYKROMT BEMÅLAT LERGODS, KINA 17/1800-TAL, H24 (LAGNINGAR)
177 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
SKÅLFAT, DEKOR AV URNA OCH PIONER, FAMILLE ROSE, KINA 1700-TAL, D27
178 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
2 FAT, DEKOR AV BLOMMOR I BLÅTT OCH JÄRNRÖTT, IMARI, JAPAN 1800-TAL, D21+30 (2)
179 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
3 VASER MED HÄNKLAR, POLYKROMT BLOMSTERMÅLERI I JUGEND, NORITAKE, JAPAN C. 1900, H22,17 (3)
180 -
ORIENTAL WORKS OF ART I
Auktionskammaren.se
VAS, RUND BUKIG FORM, DEKOR I BLÅTT OCH JÄRNRÖTT AV BLOMMOR OCH FÅGLAR, IMARI, JAPAN 1800-TAL, H22
28
29
30
584 Lots in this Session
Auctioneer Phone: 004636351460
Auktionskammaren.se
Jonkoping, ,, Sweden
004636351460