AB Stockholms Auktionsverk
Toys, Technica & Nautica, Sthlms Auktionsverk
SEK
Sweden
Friday 22nd March at 11.00 a.m.-17.00 p.m.; Saturday 23rd March at 10.00 a.m.-16.00 p.m.
2002 Mar 25
01:00
UTC-8 : PST/AKDT
56
57
58
7001 -
AB Stockholms Auktionsverk
BÅTMODELL, blockmodell av ursprungligen tremastat fartyg, 1800-tal, längd 29 cm, i glasmonter
Estimate : 1,500.00 - 2,000.00
7002 -
AB Stockholms Auktionsverk
Estimate : 2,500.00 - 3,000.00
7003 -
AB Stockholms Auktionsverk
Estimate : 3,000.00 - 4,000.00
7004 -
AB Stockholms Auktionsverk
FARTYGSMODELL, danska tremastade fullriggaren “Danmark“, 1900-talets senare del, bemålad i vitt och grönt, l. ö. a. 102 cm
7005 -
AB Stockholms Auktionsverk
FARTYGSMODELL, brittiska tremastade örlogsfartyget “Pandora“, modern, l. ö. a. 75 cm
7006 -
AB Stockholms Auktionsverk
FARTYGSMODELL, tvåmastade slätskonaren “Dolly“, 1900-talets senare del, fernissad och bemålad i vitt och svart, l. ö. a. 80 cm
7007 -
AB Stockholms Auktionsverk
Estimate : 8,000.00 - 10,000.00
7008 -
AB Stockholms Auktionsverk
FARTYGSMODELL, tremastad fullriggare, modern, bemålad i svart och brunt, l. ö. a. 106 cm; skador
Estimate : 4,000.00 - 4,500.00
7009 -
AB Stockholms Auktionsverk
7010 -
AB Stockholms Auktionsverk
FARTYGSMODELL, fransk tremastad galeas, 1900-talets senare del, bemålad i vitt, l. ö. a. 41 cm, i glasmonter
Estimate : 15,000.00 - 18,000.00
56
57
58
576 Lots in this Session
Auctioneer Phone: +46 8 453 67 00
AB Stockholms Auktionsverk
SE-103 25, stockholm, Sweden
+46 8 453 67 00