340 - PEWTER, LJUSSTAKE, EMPIR, PALMETTDEKOR, OTYDLIGA STÄMPLAR, SVERIGE 1822, H11…Auktionskammaren.se
LJUSSTAKE, EMPIR, PALMETTDEKOR, OTYDLIGA STÄMPLAR, SVERIGE 1822, H11
Bidding Has ConcludedQuantity : 1 | Estimate : 500.00
341 - PEWTER, 1 PAR LJUSSTAKAR PÅ LINSFÖTTER, PALMETTDEKOR, OBELISKFORMAD, SVEN EKSTRÖM, NORRKÖPING 182…Auktionskammaren.se
1 PAR LJUSSTAKAR PÅ LINSFÖTTER, PALMETTDEKOR, OBELISKFORMAD, SVEN EKSTRÖM, NORRKÖPING 1823, OLIKA LÖSA MANSCHETTER, H27
Bidding Has ConcludedQuantity : 1 | Estimate : 2,500.00
342 - PEWTER, STOP, KONISKT, BANDDEKOR, STOCKHOLM 1834, H21…Auktionskammaren.se
STOP, KONISKT, BANDDEKOR, STOCKHOLM 1834, H21
Bidding Has ConcludedQuantity : 1 | Estimate : 1,000.00
343 - PEWTER, STOP PÅ 3 KULFÖTTER, TULPANDEKOR, SVÄNGD HÄNKEL, SNÄCKFORMAT TUMGREPP, NICOLAUS JUSTELIUS…Auktionskammaren.se
STOP PÅ 3 KULFÖTTER, TULPANDEKOR, SVÄNGD HÄNKEL, SNÄCKFORMAT TUMGREPP, NICOLAUS JUSTELIUS, EKSJÖ 1810, H20
Bidding Has ConcludedQuantity : 1 | Estimate : 2,000.00
344 - PEWTER, STOP, KONISKT, BANDDEKOR, SVÄNGT HANDTAG, ISRAEL BURMAN, STOCKHOLM, 1824, H21 (LAGNING)…Auktionskammaren.se
STOP, KONISKT, BANDDEKOR, SVÄNGT HANDTAG, ISRAEL BURMAN, STOCKHOLM, 1824, H21 (LAGNING)
345 - PEWTER, 1 PAR LJUSSTAKAR, SENGUSTAVIANSKA, RÄFFLAD PIPA, MATTIAS NORLING, JÖNKÖPING 1828-52, H11…Auktionskammaren.se
1 PAR LJUSSTAKAR, SENGUSTAVIANSKA, RÄFFLAD PIPA, MATTIAS NORLING, JÖNKÖPING 1828-52, H11
346 - PEWTER, HELKANNA, KONISK, TROLIGEN GUSTAV WILHELM LINDBERG, ÖREBRO, KRÖNT 1829, H28 (LAGNING VID …Auktionskammaren.se
HELKANNA, KONISK, TROLIGEN GUSTAV WILHELM LINDBERG, ÖREBRO, KRÖNT 1829, H28 (LAGNING VID HÄNKELFÄSTET)
Bidding Has ConcludedQuantity : 1 | Estimate : 1,500.00
347 - PEWTER, BÄGARE, DEKOR AV BLOMMOR OCH GUSTAV V MONOGRAM, NICOLAUS JUSTELIUS, EKSJÖ 1806, H15…Auktionskammaren.se
BÄGARE, DEKOR AV BLOMMOR OCH GUSTAV V MONOGRAM, NICOLAUS JUSTELIUS, EKSJÖ 1806, H15
Bidding Has ConcludedQuantity : 1 | Estimate : 1,200.00
348 - PEWTER, STOP, KONISKT, SVÄNGT HANDTAG, OTYDLIGA STÄMPLAR,KRÖNT 1833, H22…Auktionskammaren.se
STOP, KONISKT, SVÄNGT HANDTAG, OTYDLIGA STÄMPLAR,KRÖNT 1833, H22
Bidding Has ConcludedQuantity : 1 | Estimate : 700.00
349 - PEWTER, GRÖTSKÅL MED LOCK, 2 HÄNKLAR ADOLPH HELLEDAY, JÖNKÖPING 1790, H14, D28 (BOTTENLAGNING)…Auktionskammaren.se
GRÖTSKÅL MED LOCK, 2 HÄNKLAR ADOLPH HELLEDAY, JÖNKÖPING 1790, H14, D28 (BOTTENLAGNING)
350 - PEWTER, STOP, KONISKT, BANDDEKOR PÅ LIVET, ERIC MAGNUS HAMMARSTRAND, FALUN 1803, H21…Auktionskammaren.se
STOP, KONISKT, BANDDEKOR PÅ LIVET, ERIC MAGNUS HAMMARSTRAND, FALUN 1803, H21
351 - PEWTER, STOP, MINDRE MODELL, KONISKT, TUMGREPP I FORM AV KRONA, TYDLIGA OIDENTIFIERADE SVENSKA S…Auktionskammaren.se
STOP, MINDRE MODELL, KONISKT, TUMGREPP I FORM AV KRONA, TYDLIGA OIDENTIFIERADE SVENSKA STÄMPLAR 1790, H16 (NÅGOT ANLUPET)
353 - PEWTER, SKÅL, KRISTALL, OVAL, SLIPAD STJÄRNDEKOR, 1800-TALETS SENARE DEL, H13, B27…Auktionskammaren.se
SKÅL, KRISTALL, OVAL, SLIPAD STJÄRNDEKOR, 1800-TALETS SENARE DEL, H13, B27
Bidding Has ConcludedQuantity : 1 | Estimate : 400.00
354 - PEWTER, KARAFF MED PROPP,KÄGELFORMAD, RIKT SLIPAD DEKOR, MYNNING MED SILVERBESLAG, DANMARK, 1930,…Auktionskammaren.se
KARAFF MED PROPP,KÄGELFORMAD, RIKT SLIPAD DEKOR, MYNNING MED SILVERBESLAG, DANMARK, 1930, H28
Bidding Has ConcludedQuantity : 1 | Estimate : 600.00
355 - GLASS 2, LOCKPOKAL, SLIPAD DEKOR AV RUTOR, KVADRATISK FOT, KLOCKFORMAT LOCK, 1800-TAL, H41 (NAGGA…Auktionskammaren.se
LOCKPOKAL, SLIPAD DEKOR AV RUTOR, KVADRATISK FOT, KLOCKFORMAT LOCK, 1800-TAL, H41 (NAGGAR PÅ FOTEN)
356 - GLASS 2, FLAKONG, SPOLFORMAD MED KNOPP, DEKOR AV LILA RÄNDER I UNDERFÅNG, SIGN. KOSTA, ATELJÉ GÖR…Auktionskammaren.se
FLAKONG, SPOLFORMAD MED KNOPP, DEKOR AV LILA RÄNDER I UNDERFÅNG, SIGN. KOSTA, ATELJÉ GÖRAN WÄRFF, H16
357 - GLASS 2, FLAKONG, BALUSTERFORM, FROSTAT GLAS MED RUTSLIPAD SIDA, OVAL KNOPP, SIGN. KOSTA ATELJÉ, …Auktionskammaren.se
FLAKONG, BALUSTERFORM, FROSTAT GLAS MED RUTSLIPAD SIDA, OVAL KNOPP, SIGN. KOSTA ATELJÉ, GÖRAN WÄRFF 82/82, H19
358 - GLASS 2, POKALGLAS, INSVÄNGD STAM, KLOCKFORMAD KUPA, BLÅ DEKOR AV BLÅKLOCKOR, GRAAL, SIGN. EVA EN…Auktionskammaren.se
POKALGLAS, INSVÄNGD STAM, KLOCKFORMAD KUPA, BLÅ DEKOR AV BLÅKLOCKOR, GRAAL, SIGN. EVA ENGLUND, ORREFORS 1486, H24
Bidding Has ConcludedQuantity : 1 | Estimate : 8,000.00
359 - GLASS 2, BRÄNNVINSFLASKA, CEDERBERGS GLASBRUK, GRÖNTONAT GLAS, GRAVERAD TULPANDEKOR, DATERAD 1837…Auktionskammaren.se
BRÄNNVINSFLASKA, CEDERBERGS GLASBRUK, GRÖNTONAT GLAS, GRAVERAD TULPANDEKOR, DATERAD 1837, LOCK MED MYNT FRÅN 1738, H21