Decorative Arts Auction

Auction Currency:SEK Auction Location:Sweden

GLASS301 - GLASS
Auktionskammaren.se
SKULPTUR, FROSTAT GLAS, NAKEN KVINNA SITTANDE PÅ HUK OMGIVEN AV BLOMSTER, SIGN. LALIQUE, PARIS, SVART TRÄSOCKEL, H20

Item DetailsLogin to Bookmark
GLASS302 - GLASS
Auktionskammaren.se
GLASSERVIS, "KENT" KOSTA, 42 DELAR, KARAFF, 11 VIN-, 11 STARKVIN-, 9 WHISKEY-, 10 SNAPSGLAS (PROPP EJ TILLHÖRANDE)

Item DetailsLogin to Bookmark
GLASS303 - GLASS
Auktionskammaren.se
SERVISDELAR, "KENT" KOSTA, 6 RÖDVINS-, 2 VITVINS-, 6 STARKVINS-, 2 SNAPSGLAS (16)

Item DetailsLogin to Bookmark
GLASS304 - GLASS
Auktionskammaren.se
KARAFF MED PROPP, VINGLAS, RUTSLIPAD DEKOR, GRAVERADE INITIALER G.B UNDER HERTIGKRONA BERNADOTTE ? EMPIR 1800-TAL, KARAFF H23

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2305 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
1 PAR VASER, BALUSTERFORMADE, UPPSVÄNGDA HÄNKLAR, ANSIKTEN I RELIEF, MÅLAD BLOMSTERDEKOR PÅ ROSA GRUND, SENEMPIR C. 1850, H24

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2306 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
MOCCASERVISDELAR, "MUSSELMALET" ROYAL COPENHAGEN, KANNA, 2 SOCKERSKÅLAR, 4 KOPPAR MED FAT, CREMEKOPP (8)

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2307 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
12 MATTALLRIKAR, SMÖRASK, "BLÅ BLOMSTER", ROYAL COPENHAGEN (13)

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2308 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
1 PAR SPISHUNDAR, VIT GLASYR MED GULDDEKOR, ENGLAND 1800-TALETS SENARE DEL, H35

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2309 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
LOCKURNA, GLASYR I GULD OCH BEIGE, BALUSTERFORMAD, DEKOR AV AMORINER I RELIEF, VON SCHIERHOLZ, 1930-TAL, H50

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2310 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2311 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
3 TILLBRINGARE, SKÅL, KOBOLT, 1800-TAL, H9+11 (4)

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2312 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
VAS I FORM AV KANNA, UPPSVÄNGT FÅGELFORMAD HÄNKEL, VIT GLASYR, MEISSEN, 1700-TALETS SENARE DEL, H15 (GLASYRNAGG)

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2313 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
FIGURIN, PARIAN, MAN OCH FLICKA I KLASSISKA DRÄKTER, ROYAL COPENHAGEN, 1800-TALETS SLUT, H35

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2314 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
FIGURGRUPP, ROKOKOKLÄDDA FIGURER MED FÅR, TYSKLAND, 1800-TALETS SLUT, H16, L26 (KONSTLAGNING)

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2315 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
FIGURIN, PANFIGUR SITTANDE PÅ KOLONN SPELANDE FÖR ÖDLA, ROYAL COPENHAGEN, H21

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2316 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
FIGURIN, SYENDE FOLKDRÄKTSKLÄDD FLICKA, ROYAL COPENHAGEN, H15

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2317 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
GALLERSKÅL, MEISSEN, POLYKROM BLOMSTERMÅLNING, GENOMBRUTET FLÄTAT GALLER, 1800-TALETS SENARE DEL, H8, D28 (KONSTLAGNING)

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2318 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2319 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
1 PAR LOCKURNOR, BALUSTERFORMADE, POLYKROM VAPEN OCH BLOMSTERDEKOR, SAMSON, 1800-TAL, H15

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2320 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
FIGURIN, NAKEN FLICKA MATANDE RÅDJURSKID, HUTSCHENREUTER, SIGN. C.WERDER, H25, L33

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2321 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
FIGURIN, PARIAN, SEVRES, DANSANDE KVINNA, JUGEND (SKADOR OCH LAGNINGAR) SÄMSKINNSFODRAT ETUI MEFÖLJER, C. 1900, H15

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2322 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
STATYETT, MARIA OCH JESUSBARNET, GRÖNGLASERAD KERAMIK, ERNST WEBER, RÖNNE, BORNHOLM, H26

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2323 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
FIGURIN, HÄST, MEISSEN, BRUNT LERGODS, H13, L19

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2324 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
1 PAR FIGURINER, BISKVIPORSLIN, HÖSTEN OCH VINTERN, POLYKROMA FÄRGER, 1800-TAL, H23

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2325 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
FIGURIN, ROKOKOKLÄDD HERRE, 1800-TALETS SENARE DEL, H31 (FINGER MED NAGG)

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2326 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
1 PAR PRYDNADSKOPPAR, DEKOR AV HÖNS MOT KOBOLTBLÅ GRUND, GULDDEKOR, RYSSLAND

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2327 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
6 MOCCAKOPPAR MED 5 FAT, MEISSEN, DEKOR AV POLYKROMA STRÖMBLOMMOR

Item DetailsLogin to Bookmark
EUROPEAN CERAMIC 2328 - EUROPEAN CERAMIC 2
Auktionskammaren.se
4 TALLRIKAR, POLYKROM DEKOR AV BLOMMOR OCH VAPEN, SAMSON PARIS, 18/1900-TAL, D23-27

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2329 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
BAROMETER, MAHOGNY, RAK SMAL MODELL, SIGN. NORTHERN HALL, ENGLAND 1790-1820, C. 1800, H100, B11 (SENARE LOCKKNOPP I MÄSSING, RENOVERAD)

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2330 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
RAM, GJUTGODS, BORDSMODELL, IFORM AV RIDDARBORG, C. 1900, H31, B20

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2331 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
LANTERNA MAGICA I TRÄLÅDA, CA 60 BILDSKIVOR, 14 EXTRA MEDFÖLJER, 1800-TALETS SENARE DEL

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2332 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2333 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
1 PAR LJUSSTAKAR, ARGENT HACHE, RUND FOT MED KNÄCKAR, BALUSTERFORMAD STAM, LÖSA LJUSMANSCHETTER, BAROCK 1700-TAL, H23

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2334 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2335 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2336 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
SOLUR, KALKSTEN, FYRKANTIGT, DATERAT 1796, B25, D25

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2337 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
3 SIGILL, ETT I FORM AV STENTEMPEL, 2 I MÄSSING, 1800-1850

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2338 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
VÄGGTAVLA, MÄSSING, MANSFIGUR I PROFIL, OVAL GLASAD SVÄRTAD RAM, 1800-TAL, 40X33

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2339 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
1 PAR BORDSRAMAR, FÖRGYLLD METALL, DEKOR AV SLÄNDOR OCH JUGENDBLOMMOR, SLIPADE GLASSKIVOR, C. 1900, H27, B16

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2340 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
PISTOL, SVÄNGD TRÄKOLV, ÅTTKANTIG PIPA MED STÄMPEL, BELGIEN, L20

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2341 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
BAJONETT FÖR GEVÄR, KLINGAN STÄMPLAD SOLINGEN, TYSKLAND, L53

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2342 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
ARTILLERISABEL I STÅLBALJA, SVALLING ESKILSTUNA, 1800-TALETS SENARE DEL, H97

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2343 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
KAVALLERISABEL, SVÄRTAD STÅLBALJA, 1800-TALETS SENARE DEL, L113

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2344 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
1 PAR COASTERS, PLÄTER, RUNDA MED GODRONNERAD KANT, TRÄBOTTEN, 1800-TAL, D15

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2345 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
1 PAR LJUSSTAKAR, MÄSSING, RUND UPPHÖJD BOTTEN, RUNDA LJUSPIPOR, HÖJ OCH SÄNKBARA, ENGLAND TIDIGT 1800-TAL, H22

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2346 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
VAS, BRONS, DEKOR AV BLAD OCH TROLLSLÄNDOR, SIGN. J. FÄRNGREN, JUGEND TIDIGT 1900-TAL, H9

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2347 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
MORTEL MED STÖT, KALKSTEN, BRUN, OKTAGONAL, KASAD FORM, KANTIGA HÄNKLAR, TIDIGT 1800-TAL, H13, D24

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2348 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2349 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
MEKANISK LEKSAK, "APAN TOM", LEHMAN TYSKLAND, 1920-TAL, H21

Item DetailsLogin to Bookmark
MISCELLANEOUS 2350 - MISCELLANEOUS 2
Auktionskammaren.se
MALMGRYTA, RAKT HANDTAG, SVÄRTAD AVSLUTNING, SIGN. MICKAL ÅLANDER 1740, H22, D24 (BENEN SENARE)

Item DetailsLogin to Bookmark