Decorative Arts Auction

Auction Currency:SEK Auction Location:Sweden

GLASS301GLASS
SKULPTUR, FROSTAT GLAS, NAKEN KVINNA SITTANDE PÅ HUK OMGIVEN AV BLOMSTER, SIGN. LALIQUE, PARIS, SVART TRÄSOCKEL, H20
GLASS302GLASS
GLASSERVIS, "KENT" KOSTA, 42 DELAR, KARAFF, 11 VIN-, 11 STARKVIN-, 9 WHISKEY-, 10 SNAPSGLAS (PROPP EJ TILLHÖRANDE)
GLASS303GLASS
SERVISDELAR, "KENT" KOSTA, 6 RÖDVINS-, 2 VITVINS-, 6 STARKVINS-, 2 SNAPSGLAS (16)
GLASS304GLASS
KARAFF MED PROPP, VINGLAS, RUTSLIPAD DEKOR, GRAVERADE INITIALER G.B UNDER HERTIGKRONA BERNADOTTE ? EMPIR 1800-TAL, KARAFF H23
EUROPEAN CERAMIC 2305EUROPEAN CERAMIC 2
1 PAR VASER, BALUSTERFORMADE, UPPSVÄNGDA HÄNKLAR, ANSIKTEN I RELIEF, MÅLAD BLOMSTERDEKOR PÅ ROSA GRUND, SENEMPIR C. 1850, H24
EUROPEAN CERAMIC 2306EUROPEAN CERAMIC 2
MOCCASERVISDELAR, "MUSSELMALET" ROYAL COPENHAGEN, KANNA, 2 SOCKERSKÅLAR, 4 KOPPAR MED FAT, CREMEKOPP (8)
EUROPEAN CERAMIC 2307EUROPEAN CERAMIC 2
12 MATTALLRIKAR, SMÖRASK, "BLÅ BLOMSTER", ROYAL COPENHAGEN (13)
EUROPEAN CERAMIC 2308EUROPEAN CERAMIC 2
1 PAR SPISHUNDAR, VIT GLASYR MED GULDDEKOR, ENGLAND 1800-TALETS SENARE DEL, H35
EUROPEAN CERAMIC 2309EUROPEAN CERAMIC 2
LOCKURNA, GLASYR I GULD OCH BEIGE, BALUSTERFORMAD, DEKOR AV AMORINER I RELIEF, VON SCHIERHOLZ, 1930-TAL, H50
EUROPEAN CERAMIC 2310EUROPEAN CERAMIC 2
EUROPEAN CERAMIC 2311EUROPEAN CERAMIC 2
3 TILLBRINGARE, SKÅL, KOBOLT, 1800-TAL, H9+11 (4)
EUROPEAN CERAMIC 2312EUROPEAN CERAMIC 2
VAS I FORM AV KANNA, UPPSVÄNGT FÅGELFORMAD HÄNKEL, VIT GLASYR, MEISSEN, 1700-TALETS SENARE DEL, H15 (GLASYRNAGG)
EUROPEAN CERAMIC 2313EUROPEAN CERAMIC 2
FIGURIN, PARIAN, MAN OCH FLICKA I KLASSISKA DRÄKTER, ROYAL COPENHAGEN, 1800-TALETS SLUT, H35
EUROPEAN CERAMIC 2314EUROPEAN CERAMIC 2
FIGURGRUPP, ROKOKOKLÄDDA FIGURER MED FÅR, TYSKLAND, 1800-TALETS SLUT, H16, L26 (KONSTLAGNING)
EUROPEAN CERAMIC 2315EUROPEAN CERAMIC 2
FIGURIN, PANFIGUR SITTANDE PÅ KOLONN SPELANDE FÖR ÖDLA, ROYAL COPENHAGEN, H21
EUROPEAN CERAMIC 2316EUROPEAN CERAMIC 2
FIGURIN, SYENDE FOLKDRÄKTSKLÄDD FLICKA, ROYAL COPENHAGEN, H15
EUROPEAN CERAMIC 2317EUROPEAN CERAMIC 2
GALLERSKÅL, MEISSEN, POLYKROM BLOMSTERMÅLNING, GENOMBRUTET FLÄTAT GALLER, 1800-TALETS SENARE DEL, H8, D28 (KONSTLAGNING)
EUROPEAN CERAMIC 2318EUROPEAN CERAMIC 2
EUROPEAN CERAMIC 2319EUROPEAN CERAMIC 2
1 PAR LOCKURNOR, BALUSTERFORMADE, POLYKROM VAPEN OCH BLOMSTERDEKOR, SAMSON, 1800-TAL, H15
EUROPEAN CERAMIC 2320EUROPEAN CERAMIC 2
FIGURIN, NAKEN FLICKA MATANDE RÅDJURSKID, HUTSCHENREUTER, SIGN. C.WERDER, H25, L33
EUROPEAN CERAMIC 2321EUROPEAN CERAMIC 2
FIGURIN, PARIAN, SEVRES, DANSANDE KVINNA, JUGEND (SKADOR OCH LAGNINGAR) SÄMSKINNSFODRAT ETUI MEFÖLJER, C. 1900, H15
EUROPEAN CERAMIC 2322EUROPEAN CERAMIC 2
STATYETT, MARIA OCH JESUSBARNET, GRÖNGLASERAD KERAMIK, ERNST WEBER, RÖNNE, BORNHOLM, H26
EUROPEAN CERAMIC 2323EUROPEAN CERAMIC 2
FIGURIN, HÄST, MEISSEN, BRUNT LERGODS, H13, L19
EUROPEAN CERAMIC 2324EUROPEAN CERAMIC 2
1 PAR FIGURINER, BISKVIPORSLIN, HÖSTEN OCH VINTERN, POLYKROMA FÄRGER, 1800-TAL, H23
EUROPEAN CERAMIC 2325EUROPEAN CERAMIC 2
FIGURIN, ROKOKOKLÄDD HERRE, 1800-TALETS SENARE DEL, H31 (FINGER MED NAGG)
EUROPEAN CERAMIC 2326EUROPEAN CERAMIC 2
1 PAR PRYDNADSKOPPAR, DEKOR AV HÖNS MOT KOBOLTBLÅ GRUND, GULDDEKOR, RYSSLAND
EUROPEAN CERAMIC 2327EUROPEAN CERAMIC 2
6 MOCCAKOPPAR MED 5 FAT, MEISSEN, DEKOR AV POLYKROMA STRÖMBLOMMOR
EUROPEAN CERAMIC 2328EUROPEAN CERAMIC 2
4 TALLRIKAR, POLYKROM DEKOR AV BLOMMOR OCH VAPEN, SAMSON PARIS, 18/1900-TAL, D23-27
MISCELLANEOUS 2329MISCELLANEOUS 2
BAROMETER, MAHOGNY, RAK SMAL MODELL, SIGN. NORTHERN HALL, ENGLAND 1790-1820, C. 1800, H100, B11 (SENARE LOCKKNOPP I MÄSSING, RENOVERAD)
MISCELLANEOUS 2330MISCELLANEOUS 2
RAM, GJUTGODS, BORDSMODELL, IFORM AV RIDDARBORG, C. 1900, H31, B20
MISCELLANEOUS 2331MISCELLANEOUS 2
LANTERNA MAGICA I TRÄLÅDA, CA 60 BILDSKIVOR, 14 EXTRA MEDFÖLJER, 1800-TALETS SENARE DEL
MISCELLANEOUS 2332MISCELLANEOUS 2
MISCELLANEOUS 2333MISCELLANEOUS 2
1 PAR LJUSSTAKAR, ARGENT HACHE, RUND FOT MED KNÄCKAR, BALUSTERFORMAD STAM, LÖSA LJUSMANSCHETTER, BAROCK 1700-TAL, H23
MISCELLANEOUS 2334MISCELLANEOUS 2
MISCELLANEOUS 2335MISCELLANEOUS 2
MISCELLANEOUS 2336MISCELLANEOUS 2
SOLUR, KALKSTEN, FYRKANTIGT, DATERAT 1796, B25, D25
MISCELLANEOUS 2337MISCELLANEOUS 2
3 SIGILL, ETT I FORM AV STENTEMPEL, 2 I MÄSSING, 1800-1850
MISCELLANEOUS 2338MISCELLANEOUS 2
VÄGGTAVLA, MÄSSING, MANSFIGUR I PROFIL, OVAL GLASAD SVÄRTAD RAM, 1800-TAL, 40X33
MISCELLANEOUS 2339MISCELLANEOUS 2
1 PAR BORDSRAMAR, FÖRGYLLD METALL, DEKOR AV SLÄNDOR OCH JUGENDBLOMMOR, SLIPADE GLASSKIVOR, C. 1900, H27, B16
MISCELLANEOUS 2340MISCELLANEOUS 2
PISTOL, SVÄNGD TRÄKOLV, ÅTTKANTIG PIPA MED STÄMPEL, BELGIEN, L20
MISCELLANEOUS 2341MISCELLANEOUS 2
BAJONETT FÖR GEVÄR, KLINGAN STÄMPLAD SOLINGEN, TYSKLAND, L53
MISCELLANEOUS 2342MISCELLANEOUS 2
ARTILLERISABEL I STÅLBALJA, SVALLING ESKILSTUNA, 1800-TALETS SENARE DEL, H97
MISCELLANEOUS 2343MISCELLANEOUS 2
KAVALLERISABEL, SVÄRTAD STÅLBALJA, 1800-TALETS SENARE DEL, L113
MISCELLANEOUS 2344MISCELLANEOUS 2
1 PAR COASTERS, PLÄTER, RUNDA MED GODRONNERAD KANT, TRÄBOTTEN, 1800-TAL, D15
MISCELLANEOUS 2345MISCELLANEOUS 2
1 PAR LJUSSTAKAR, MÄSSING, RUND UPPHÖJD BOTTEN, RUNDA LJUSPIPOR, HÖJ OCH SÄNKBARA, ENGLAND TIDIGT 1800-TAL, H22
MISCELLANEOUS 2346MISCELLANEOUS 2
VAS, BRONS, DEKOR AV BLAD OCH TROLLSLÄNDOR, SIGN. J. FÄRNGREN, JUGEND TIDIGT 1900-TAL, H9
MISCELLANEOUS 2347MISCELLANEOUS 2
MORTEL MED STÖT, KALKSTEN, BRUN, OKTAGONAL, KASAD FORM, KANTIGA HÄNKLAR, TIDIGT 1800-TAL, H13, D24
MISCELLANEOUS 2348MISCELLANEOUS 2
MISCELLANEOUS 2349MISCELLANEOUS 2
MEKANISK LEKSAK, "APAN TOM", LEHMAN TYSKLAND, 1920-TAL, H21
MISCELLANEOUS 2350MISCELLANEOUS 2
MALMGRYTA, RAKT HANDTAG, SVÄRTAD AVSLUTNING, SIGN. MICKAL ÅLANDER 1740, H22, D24 (BENEN SENARE)