Decorative Arts Auction

Auction CurrencySEK Auction LocationSweden

CLOCKS & WATCHES101 - CLOCKS & WATCHES
Auktionskammaren.se
GOLVUR, VALNÖT, RAKT FODRAL, HUV MED SIDOKOLONNER, URTAVLA I MÄSSING, SIGN. JOHN SHAW, ENGLAND, 1700-TAL, H208, B42

CLOCKS & WATCHES102 - CLOCKS & WATCHES
Auktionskammaren.se
GOLVUR, EK, RAK UPPSVÄNGD HUV, SIDOKOLONNER, MÅLAD URTAVLA, SIGN. LEO HARDY, OLD PEER, ENGLAND TIDIGT 1800-TAL, H205, B47

CLOCKS & WATCHES103 - CLOCKS & WATCHES
Auktionskammaren.se
GOLVUR, LJUS BJÖRK, RAK FORM, EMPIRKRÖN, BEMÅLAD URTAVLA, EMPIR C. 1820, H203, B50, D26

CLOCKS & WATCHES104 - CLOCKS & WATCHES
Auktionskammaren.se

CLOCKS & WATCHES105 - CLOCKS & WATCHES
Auktionskammaren.se
VÄGGPENDYL, FÖRGYLLD, SKUREN DEKOR AV BLAD OCH BLOMSTERGIRLANDER, KRÖN I FORM AV BLOMSTERKORG, GUSTAVIANSK STIL, C. 1900, H102, B55

CLOCKS & WATCHES106 - CLOCKS & WATCHES
Auktionskammaren.se

CLOCKS & WATCHES107 - CLOCKS & WATCHES
Auktionskammaren.se

CLOCKS & WATCHES108 - CLOCKS & WATCHES
Auktionskammaren.se
VÄGGUR, MÄSSING, GENOMBRUTEN ROKOKOFORM, EMALJERAD URTAVLA, KEDJEUPPHÄNGNING, NYROKOKO 1800-TALETS SENARE DEL, H34, B22

CLOCKS & WATCHES109 - CLOCKS & WATCHES
Auktionskammaren.se
KLOCKA OCH BAROMETER, MÄSSING, REKTANGULÄR PLATTA AV MAHOGNY, SIGN. SCHUTZ, H21, B45

CLOCKS & WATCHES110 - CLOCKS & WATCHES
Auktionskammaren.se
LODUR, VALNÖT, RAK FORM, SIDOKOLONNER, UPPSVÄNGT KRÖN MED DEKOR AV SNÄCKA OCH KNOPPAR, URTAVLA SIGN. GUSTAV BECKER, H126, B42

JEWELLERY 1111 - JEWELLERY 1
Auktionskammaren.se
VÄGGUR, VALNÖT, OVAL FORM, SKUREN BLADDEKOR I KRÖN OCH BOTTEN, 1800-TALETS SENARE DEL, H66, B47

CLOCKS & WATCHES112 - CLOCKS & WATCHES
Auktionskammaren.se
VÄGGUR, EK, GENOMBRUTEN SKUREN DEKOR AV EKLÖV OCH FÅGEL, URTAVLA MED EMALJERADE TABLETTSIFFROR, C. 1880, H63, B 46

CLOCKS & WATCHES113 - CLOCKS & WATCHES
Auktionskammaren.se
VÄGGUR, SK "DROPPSUR" MAHOGNY, OKTAGONAL URTAVLA, GENOMBRUTEN SIDODEKOR AV LÖV OCH PÄRLEMOR, 1800-TALETS SENARE DEL, H71, B42

CLOCKS & WATCHES114 - CLOCKS & WATCHES
Auktionskammaren.se
VÄGGUR, BJÖRK, RAK FORM, UPPSVÄNGT GENOMBRUTET KRÖN, SVÄRTADE DETALJER, 1800-TALETS SENARE DEL, H80, B27

CLOCKS & WATCHES115 - CLOCKS & WATCHES
Auktionskammaren.se
VÄGGUR, VALNÖT, SVARVADE SVÄRTADE SIDOSTOLPAR, UPPSVÄNGT KRÖN, SVARVADE KNOPPAR, GUSTAV BECKER, TYSKLAND, H108, B36

EUROPEAN CERAMIC 1116 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
ÖLSTOP, STENGODS, GOLVMODELL, POLYKROMT BEMÅLAT MED HUS, LOCKKNOPP I FORM AV TOMTE, TYSKLAND, H80

EUROPEAN CERAMIC 1117 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
FIGURGRUPP, ROKOKOKLÄTT PAR I POLYKROMA DRÄKTER MED GENOMBRUTNA SPETSAR, MEISSENLIKNANDE MÄRKE, 1800-TALETS SENARE DEL, H26, B26

EUROPEAN CERAMIC 1118 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se

EUROPEAN CERAMIC 1119 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
VAS, SPOLFORMAD, DEKOR I RELIEF, MEISSEN, H33

EUROPEAN CERAMIC 1120 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
1 PAR TVÅRARMADE KANDELABRAR, VON SCHIERHOLZ, DEKOR AV SPELANDE AMORINER, POLYKROMA LÖSA STRÖBLOMMOR, H21

EUROPEAN CERAMIC 1121 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
SKÅLFAT, MEISSEN, VÅGIG FORM, BLÅVIT DEKOR AV BLOMMOR, TIDIGT 1800-TAL, B17, D13

EUROPEAN CERAMIC 1122 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
FIGURGRUPP, NAKEN FLICKA MED KALV, HUTSCHENREUTER, 1930-TAL, H21

EUROPEAN CERAMIC 1123 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
PRYDNADSKOPP MED FAT, POLYKROM BLOMSTERDEKOR MED UPPHÖJD GULDDEKOR, BERLIN, 1800-TAL

EUROPEAN CERAMIC 1124 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
SKÅLFAT, SNÄCKFORMAT, POLYKROMT BLOMSTERMÅLERI, ROYAL COPENHAGEN, 1800-TALETS MITT, B20, D17

EUROPEAN CERAMIC 1125 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
FIGURIN, FÅGEL PÅ GREN, POLYKROMA FÄRGER, DRESDEN, H23

EUROPEAN CERAMIC 1126 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
LOCKURNA, URNFORMAD, UPPSVÄNGDA HÄNKLAR, GULD- OCH POLYKROM DEKOR AV BLOMMOR, DRESDEN, H31

EUROPEAN CERAMIC 1127 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
2 VASER, LERGODS, DEKOR AV SVARTA RÄNDER RESP ZIG-ZAG MÖNSTER, CYPERN, C. 800 F. KR. H6+8 (2)

EUROPEAN CERAMIC 1128 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
2 BONBONJÄRER, GRÖN BLOMSTERDEKOR, LOCKKNOPP I FORM AV ROS, MEISSEN, 1 BONBONJÄR, ROYAL COPENHAGEN "MUSSELMALET" (3)

EUROPEAN CERAMIC 1129 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
2 FIGURINER, MAN MED KATT OCH FLICKA MED BLOMSTERKORG, POLYKROMA FÄRGER, 1800-TAL, H13

EUROPEAN CERAMIC 1130 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
SKÅL, BOTTENDEKOR AV MÅLADE FLICKOR, BJÖRN WINBLADH ATELJÉ, DANMARK 1951, H13, D21 (OBETYDLIG GLASYRNAGGAR)

EUROPEAN CERAMIC 1131 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
FIGURIN, POJKE MED HÄNDERNA I BYXFICKORNA, HUMMEL, GOEBEL, H13

EUROPEAN CERAMIC 1132 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
FIGURGRUPP, POJKE OCH FLICKA, HUMMEL, GOEBEL, H10

EUROPEAN CERAMIC 1133 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
2 FIGURINER, VILANDE PUTTISAR, REKTANGULÄR FOTPLATTA, NEAPELMÄRKE, H8, D7, L14

EUROPEAN CERAMIC 1134 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
FIGURIN, GÅSAPIGA, ROYAL COPENHAGEN, H23

EUROPEAN CERAMIC 1135 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
TERRIN, BLOMSTERDEKOR I GRÖNT OCH GULD, OVAL FORM, ROKOKOSTIL, MEISSEN, L30

EUROPEAN CERAMIC 1136 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
BRICKA, BLOMSTERDEKOR I GRÖNT OCH GULD, OVAL FORM, LOUIS XVI-STIL, MEISSEN, L38, B27

EUROPEAN CERAMIC 1137 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
VAS, BLÅ GLASYR, MÄSSINGSMONTAGE, WIENLIKNANDE MÄRKE, C. 1900, H34

EUROPEAN CERAMIC 1138 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
6 MOCCAKOPPAR, ARABIA, FINLAND, SK. RISPORLSIN

EUROPEAN CERAMIC 1139 - EUROPEAN CERAMIC 1
Auktionskammaren.se
FIGURIN, BING & GRÖNDAHL, "UNGDOMSKYSSEN", H19

SILVER 1140 - SILVER 1
Auktionskammaren.se

SILVER 1141 - SILVER 1
Auktionskammaren.se
1 PAR LJUSSTAKAR, ROKOKOSTIL, TYSKLAND, SVENSKA IMPORTSTÄMPLAR, H18

SILVER 1142 - SILVER 1
Auktionskammaren.se
SKÅL, DRIVEN DEKOR AV BLOMMOR OCH FIGURER I LANDSKAP, SPANIEN, C. 1900, H8, D12

SILVER 1143 - SILVER 1
Auktionskammaren.se
SKÅL PÅ FOT, FOTEN MED TVINNAT BAND, OVAL SKÅL,, FINLAND, SIGN. V.H, H12, B20, D15

SILVER 1144 - SILVER 1
Auktionskammaren.se
BESTICK I SCHATULL, 12 KNIVAR, 12 GAFFLAR, N.S MED BENSKAFT I SILVERINFATTNING, ENGLAND

SILVER 1145 - SILVER 1
Auktionskammaren.se

SILVER 1146 - SILVER 1
Auktionskammaren.se

SILVER 1147 - SILVER 1
Auktionskammaren.se
KONFEKTSKÅL, DRIVEN BLADDEKOR, SVÄNGD SLÄT HÄNKEL MED ÖGLA, ROKOKOSTIL, 1800-TAL, OKÄNDA STÄMPLAR, H8, D14

SILVER 1148 - SILVER 1
Auktionskammaren.se
SKÅL, OVAL, SLÄT MODELL, TYSKLAND, H5, D17, L26 (GRAVYR PÅ UNDERSIDAN)

SILVER 1149 - SILVER 1
Auktionskammaren.se
SUPSKED, VRIDET SKAFT MED RUND AVSLUTANDE KNOPP, JENS PETTERSEN SMITT, BERGEN 1719-44, L15

SILVER 1150 - SILVER 1
Auktionskammaren.se
12 COCKTAILGLAS, RUND FOT, KULFORMAD STAM, UTSVÄNGD KUPPA, CG HALLBERG, STOCKHOLM 1950, ÄGARMONOGRAM, H9