Decorative Arts Auction

Auction CurrencySEK Auction LocationSweden

PAINTINGS & SCULPTURES551 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
BELA HRADIL F 1885, OLJEMÅLNING, STILLEBEN MED SYRENER, SIGN. 50X40

PAINTINGS & SCULPTURES552 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
1 PAR OLJEMÅLNINGAR, OKÄND KONSTNÄR, RABBIN OCH RÖDNÄST MAN, 1800-TAL, SIGN. 25X20 (EN MED FÄRGSLÄPP)

PAINTINGS & SCULPTURES553 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
HARALD WIBERG, 1908-1986, TECKNING, MAN OCH VARGAR, SIGN. 1960, 26X30

PAINTINGS & SCULPTURES554 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JUSTUS LUNDEGÅRD 1860-1924, OLJEMÅLNING, FISKEBÅTAR VID HAMNINLOPP, HELSINGBORG ? SIGN. 1884, 40X60 (LAGNINGAR)

PAINTINGS & SCULPTURES555 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
MOSSE STOOPENDAHL 1901-48, OLJEMÅLNING, HARE PÅ NYSNÖ, SIGN. 1947, 40X49

PAINTINGS & SCULPTURES556 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ROBERT HÖGFELDT 1894-1986, AKVARELL, RIDDARKLÄTT TROLL PÅ FRUSTANDE HÄST, SIGN. 33X27

PAINTINGS & SCULPTURES557 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OSCAR REUTERSWÄRD F. 1915, AKVARELL, "PERSPEKTIVE JAPONAISE" SIGN. 30X24

PAINTINGS & SCULPTURES558 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OSCAR REUTERSWÄRD F. 1915, FÄRGLITOGRAFI, KOMPOSITION, SIGN. 186/190, 50X44

PAINTINGS & SCULPTURES559 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GEORGE WILLIAM JOY 1844-1925, TILLSKRIVEN, AKVARELL, KVINNA SÖKANDE TRÖST HOS MAN , SIGN. 1906, 26X36

PAINTINGS & SCULPTURES560 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
CARL KYLBERG 1878-1952, TILLSKRIVEN, BLANDTEKNIK, FISKE VID BRO MED FIGURER, SIGN. ATERGO, 35X52

PAINTINGS & SCULPTURES561 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
DIXON CLARK C. 1900, OLJEMÅLNING, MAN MED FÅRHJORD I TALLSKOG, SIGN. 102X120

PAINTINGS & SCULPTURES562 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
C. WASTHON, OKÄND ENGLESK KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, KOR I SOMMARLANDSKAP, SIGN. 40X60

PAINTINGS & SCULPTURES563 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se

PAINTINGS & SCULPTURES564 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
STIG BORGLIND 1892-1965, TORRNÅLSETSNING, "HARR OCH LAXÖRING", SIGN. 34X28

PAINTINGS & SCULPTURES565 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ROBERT HÖGFELDT 1894-1986, PASTELL MED TÄCKVITT, ÄNGEL OCH TROLL, SIGN. 25X35

PAINTINGS & SCULPTURES566 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
SKULPTUR EFTER ANTIKEN, ALABASTER, STÅENDE NAKEN KVINNA VID ÄNGEL RIDANDE PÅ DELFIN, 1800-TAL H65 (FINGERSKADOR)

PAINTINGS & SCULPTURES567 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
BYST, ALABASTER, KVINNA MED SKUREN ROS, PÅ GRÅFÄRGAD SOCKEL, C. 1900, H38

PAINTINGS & SCULPTURES568 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
SKULPTUR, BRONS, TENNISSPELERSKA PÅ STENSOCKEL, SIGN. KELSEY -73, H20

PAINTINGS & SCULPTURES569 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
EWERT KARLSSON, EWK, FÄRGLITOGRAFI, "KUNSKAPENS FRUKT" SIGN. -84, 278/300, 57X63

PAINTINGS & SCULPTURES570 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
EWERT KARLSSON, EWK, AKVARELL OCH TUSCH, GOTT NYTT ÅR 1986, SIGN. 1986, 40X50

PAINTINGS & SCULPTURES571 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JOHAN NEUMANN 1860-1940, OLJEMÅLNING, MOTIV MED FISKARE VID SKAGENS FYR, SIGN. 84X124

PAINTINGS & SCULPTURES572 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
WILLIAM KNOX 1862-1925, AKVARELL, NORDAFRIKANSKT FLODLANDSKAP MED BÅTAR, SIGN. 27X36

PAINTINGS & SCULPTURES573 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
VIGGO PEDERSEN 1854-1926, OLJEMÅLNING, SOMMARLANDSKAP, SIGN. 75X90

PAINTINGS & SCULPTURES574 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
BELA HRADIL, F. 1885, OLJEMÅLNING, UNG KVINNA OCH LÄRD MAN, SIGN. 1936, 93X73

PAINTINGS & SCULPTURES575 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JONNY MILLAR 1855-1939, OLJEMÅLNING, PLÖJANDE BONDE I SOMMARLANDSKAP, SIGN. 1894, 61X90

PAINTINGS & SCULPTURES576 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
KARL AXEL PEHRSON F. 1921, FÄRGLITOGRAFI, "NATT I DABOROBRA" PROVTRYCK, SIGN.-91, 41X60

PAINTINGS & SCULPTURES577 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JUSSI TAIPALEENMÄKI F 1948, FÄRGLITOGRAFI, ÄLSKANDE PAR I SURREALISTISKT LANDSKAP, SIGN. 113/190, 41X52

PAINTINGS & SCULPTURES578 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
FRANZOON BAYROZ, 10 HELIOGRAVYRER I KONVULUT, GÖTTERLIEBSCHAFTEN, EROTISKA MOTIV, PLÅTSIGN. 17X15

PAINTINGS & SCULPTURES579 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
SIR JOHN CRAMPTON 1805-1886, 2 AKARELLER, SYDLÄNDSKA LANDSKAP, SÅLD PÅ ALBANY GALLERY, LONDON, PÅSKRIFT ATERGO, 12X15 (2)

PAINTINGS & SCULPTURES580 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR I PEHR HÖRBERGS ART, RELIGIÖST MOTIV UR LUCASEVANGELIET, 66X91 (DUKLAGNING)

PAINTINGS & SCULPTURES581 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GERDA SPRINGHORN 1814-1954, VÄGGTAVLA, BRONS, DIKT AV VIKTOR RYDBERG,KVINNOANSIKTE I RELIEF, SIGN. 1897, AB FÖRENADE KONSTGJUTERIERNA, D31

PAINTINGS & SCULPTURES582 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
MAURICE BLANCHARD F. 1903, AKVARELL, PARISMOTIV MED SACRE QUER KYRKAN

PAINTINGS & SCULPTURES583 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
TADEUZ KAMASA F. 1924, OLJEMÅLNING, SYDEUROPEISKT LANDSKAP MED BLOMMANDE FRUKTRÄD, SIGN. 60X72

PAINTINGS & SCULPTURES584 - PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
FOLKE GULLBY 1912-82, ETSNING, "MIN ATELJE" SIGN. 26X17