Auktionskammaren.se
Decorative Arts Auction
Decorative Arts Auction
SEK
Sweden
2004 May 02
551 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
BELA HRADIL F 1885, OLJEMÅLNING, STILLEBEN MED SYRENER, SIGN. 50X40
552 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
1 PAR OLJEMÅLNINGAR, OKÄND KONSTNÄR, RABBIN OCH RÖDNÄST MAN, 1800-TAL, SIGN. 25X20 (EN MED FÄRGSLÄPP)
553 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
HARALD WIBERG, 1908-1986, TECKNING, MAN OCH VARGAR, SIGN. 1960, 26X30
554 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JUSTUS LUNDEGÅRD 1860-1924, OLJEMÅLNING, FISKEBÅTAR VID HAMNINLOPP, HELSINGBORG ? SIGN. 1884, 40X60 (LAGNINGAR)
555 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
MOSSE STOOPENDAHL 1901-48, OLJEMÅLNING, HARE PÅ NYSNÖ, SIGN. 1947, 40X49
556 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ROBERT HÖGFELDT 1894-1986, AKVARELL, RIDDARKLÄTT TROLL PÅ FRUSTANDE HÄST, SIGN. 33X27
557 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OSCAR REUTERSWÄRD F. 1915, AKVARELL, "PERSPEKTIVE JAPONAISE" SIGN. 30X24
558 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OSCAR REUTERSWÄRD F. 1915, FÄRGLITOGRAFI, KOMPOSITION, SIGN. 186/190, 50X44
559 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GEORGE WILLIAM JOY 1844-1925, TILLSKRIVEN, AKVARELL, KVINNA SÖKANDE TRÖST HOS MAN , SIGN. 1906, 26X36
560 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
CARL KYLBERG 1878-1952, TILLSKRIVEN, BLANDTEKNIK, FISKE VID BRO MED FIGURER, SIGN. ATERGO, 35X52
561 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
DIXON CLARK C. 1900, OLJEMÅLNING, MAN MED FÅRHJORD I TALLSKOG, SIGN. 102X120
562 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
C. WASTHON, OKÄND ENGLESK KONSTNÄR, OLJEMÅLNING, KOR I SOMMARLANDSKAP, SIGN. 40X60
563 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
564 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
STIG BORGLIND 1892-1965, TORRNÅLSETSNING, "HARR OCH LAXÖRING", SIGN. 34X28
565 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
ROBERT HÖGFELDT 1894-1986, PASTELL MED TÄCKVITT, ÄNGEL OCH TROLL, SIGN. 25X35
566 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
SKULPTUR EFTER ANTIKEN, ALABASTER, STÅENDE NAKEN KVINNA VID ÄNGEL RIDANDE PÅ DELFIN, 1800-TAL H65 (FINGERSKADOR)
567 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
BYST, ALABASTER, KVINNA MED SKUREN ROS, PÅ GRÅFÄRGAD SOCKEL, C. 1900, H38
568 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
SKULPTUR, BRONS, TENNISSPELERSKA PÅ STENSOCKEL, SIGN. KELSEY -73, H20
569 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
EWERT KARLSSON, EWK, FÄRGLITOGRAFI, "KUNSKAPENS FRUKT" SIGN. -84, 278/300, 57X63
570 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
EWERT KARLSSON, EWK, AKVARELL OCH TUSCH, GOTT NYTT ÅR 1986, SIGN. 1986, 40X50
571 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JOHAN NEUMANN 1860-1940, OLJEMÅLNING, MOTIV MED FISKARE VID SKAGENS FYR, SIGN. 84X124
572 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
WILLIAM KNOX 1862-1925, AKVARELL, NORDAFRIKANSKT FLODLANDSKAP MED BÅTAR, SIGN. 27X36
573 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
VIGGO PEDERSEN 1854-1926, OLJEMÅLNING, SOMMARLANDSKAP, SIGN. 75X90
574 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
BELA HRADIL, F. 1885, OLJEMÅLNING, UNG KVINNA OCH LÄRD MAN, SIGN. 1936, 93X73
575 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JONNY MILLAR 1855-1939, OLJEMÅLNING, PLÖJANDE BONDE I SOMMARLANDSKAP, SIGN. 1894, 61X90
576 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
KARL AXEL PEHRSON F. 1921, FÄRGLITOGRAFI, "NATT I DABOROBRA" PROVTRYCK, SIGN.-91, 41X60
577 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
JUSSI TAIPALEENMÄKI F 1948, FÄRGLITOGRAFI, ÄLSKANDE PAR I SURREALISTISKT LANDSKAP, SIGN. 113/190, 41X52
578 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
FRANZOON BAYROZ, 10 HELIOGRAVYRER I KONVULUT, GÖTTERLIEBSCHAFTEN, EROTISKA MOTIV, PLÅTSIGN. 17X15
579 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
SIR JOHN CRAMPTON 1805-1886, 2 AKARELLER, SYDLÄNDSKA LANDSKAP, SÅLD PÅ ALBANY GALLERY, LONDON, PÅSKRIFT ATERGO, 12X15 (2)
580 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
OKÄND KONSTNÄR I PEHR HÖRBERGS ART, RELIGIÖST MOTIV UR LUCASEVANGELIET, 66X91 (DUKLAGNING)
581 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
GERDA SPRINGHORN 1814-1954, VÄGGTAVLA, BRONS, DIKT AV VIKTOR RYDBERG,KVINNOANSIKTE I RELIEF, SIGN. 1897, AB FÖRENADE KONSTGJUTERIERNA, D31
582 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
MAURICE BLANCHARD F. 1903, AKVARELL, PARISMOTIV MED SACRE QUER KYRKAN
583 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
TADEUZ KAMASA F. 1924, OLJEMÅLNING, SYDEUROPEISKT LANDSKAP MED BLOMMANDE FRUKTRÄD, SIGN. 60X72
584 -
PAINTINGS & SCULPTURES
Auktionskammaren.se
FOLKE GULLBY 1912-82, ETSNING, "MIN ATELJE" SIGN. 26X17
584 Lots in this Session
Auctioneer Phone: 004636351460
Auktionskammaren.se
Jonkoping, ,, Sweden
004636351460